Ramotoid artrit ve ailesel akdeniz ateşi hastalıklarında oksidan statü
Oxidant status in rheumadoid arthritis and familian mediterranean fever diseases
  1. Tez No: 192910
  2. Yazar: SAVAŞ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARZU SEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETGüzel, S: (2006). Romatoid artrit (RA) ve Ailesel Akdeniz ateşi (AAA) hastalıklarındaoksidan statü. stanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya ABD. Doktora Tezi.stanbul, 2006.RA ve AAA'da, kronik inflamasyona bağlı oksidatif stres artışı bildirilmiştir. Serbestradikaller, antioksidan sistemler tarafından uzaklaştırılamazsa; lipit peroksidasyonuna[tiyobarbütirik asitle reaksiyonlaşan maddeler (TBARS), lipit hidroperoksit (LPH) ve dienkonjugatı oluşumu], protein oksidasyonuna [Protein karbonil (PCG) oluşumu], Total tiyol grup(T-SH) azalmasına ve DNA oksidasyona [8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OHdG) oluşumu]neden olur.Kronik inflamasyonda iNOS aktivasyonu artar ve yüksek konsantrasyonda nitrik oksit (NO)oluşur. Leptin; proinflamatuvar sitokinlerin üretimini ve iNOS aktivasyonunu arttırarakinflamatuvar hastalıkların patogenezine katkıda bulunur.Çalışmamız n=20 RA'lı hasta, n=20 AAA'lı hasta ve n=15 sağlıklı kontrol grubundanoluşturuldu. RA'lı hastaların sinoviyal sıvılarını karşılaştırmak için non-artritik kontrol grubu(NAKG) oluşturuldu (n=10). RA'lı hastalar, hastalık aktivite skorlaması (DAS) ile aktif hastalıkgrubu (DAS ≥2,7) ve inaktif hastalı grubu (DAS
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGüzel, S. (2006). Oxidant status in rheumatoid arthritis and familian Mediterraneanfever diseases. stanbul University, Institute of Health Science, Departments of Biochemistry.Ph.D. Thesis. stanbul.Oxidative stress increase due to chronic inflammation in rheumatoid arthritis (RA) andfamilial Mediterranean fever (FMF) was reported. Free radicals, in case they are not takenaway by antioxidant systems, cause lipid peroxidation [Thiobarbituric acid reactive substance(TBARS), lipid hydroperoxide (LHP) and diene conjugate formation], protein oxidation[Protein Carbonyl (PCG) formation], thiol group (T-SH) decrease and DNA oxidation [8-hydroxy-2?-deoxyguanosine (8-OHdG)] formation.iNOS activation increases and highly concentrated nitric oxide (NO) formation occursduring chronic inflammation. Leptin takes a role in the pathogenesis of inflammatory diseasesby increasing proinflammatory cytokine production and iNOS activation.Twenty patients with RA, 20 patients with FMF and 15 healthy volunteers wereincluded in the study. Non-arthritic control group (NACG) was formed to compare synovialfluid parameters of RA patients (n=10).