Deneysel olarak distrakte edilen sıçan tibiasında hiperbarik oksijen uygulamalarının kas dokusu üzerine olan etkilerinin histolojik ve biyokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Evaluation of the effects of hyperbaric oxygen therapy on the muscle tissue of the experimentally distracted rat tibiae by means of histological and biochemical parameters
- Tez No: 192915
- Danışmanlar: PROF.DR. AYFER KAYNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, optimum ve hiperfizyolojik hızlarda distrakte edilen sıçantibiası çevresindeki kas dokusunda meydana gelen değişiklikleri ve bu değişikliklerüzerinde hiperbarik oksijen tedavisinin etkilerini biyokimyasal ve histolojik olarakaraştırmaktır.Çalışmada, 46 adet yetişkin erkek Wistar Albino cinsi sıçan kullanılmıştır. Sağtibialarında middiafizial kesi yapıldıktan sonra distraktörler tespit edilmiştir. Hayvanlar,kontrol grubu, günde 0.5mm distrakte edilen (grup I), 0.5mm distrakte edilen +hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan (grup II), 1mm distrakte edilen (grup III), 1mmdistrakte edilen + hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan (grup IV) olmak üzere beşgruba ayrılmıştır. Ameliyattan bir gün sonra 2. ve 4. gruptaki hayvanlara distraksiyonsüreci boyunca 2.5 ATA basınç altında hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmıştır.1. ve 3. gruptaki hayvanlar ameliyattan dokuz gün sonra, 2. ve 4. gruptakihayvanlar ameliyattan beş gün sonra yüksek doz ketamin HCl verilerek sakrifiyeedilmiştir. Alınan kas örnekleri histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmiştir.Histolojik incelemede, her bir hayvan için iki preparattan üç alanda miyofibril venukleus sayımı yapılarak ortalamaları alınmıştır. Biyokimyasal olarak homojenizeedilen kas dokusunda total protein ve malondialdehit tayini yapılmıştır.Histolojik olarak 1. ve 3. gruplarda kontrol grubuna göre fibril sayısının anlamlıderecede az olduğu ve nukleus sayılarının anlamlı derecede çok olduğu, 2. ve 4.gruplarda fibril ve nukleus sayılarının kontrol grubuna benzediği saptanmıştır.Total protein miktarının 1. ve 3. gruplarda kontrol grubuna göre anlamlıderecede azaldığı, 2. ve 4. grupta ise arttığı, malondialdehid değerlerinin 3. grupta diğergruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı saptanmıştır.Bu çalışmada, hiperbarik oksijen tedavisinin kasta meydana gelen dejeneratifdeğişiklikler üzerinde olumlu etki yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to evaluate the effects of hyperbaric oxygen therapywhich is applied on the muscle tissue surrounding the distracted rat tibiae, by means ofbiochemical and histologic parameters. The distraction process was carried out inoptimum and hyperphysiologic rates. Forty six mature, male Wistar Albino rats wereused in this study. The distractors were fixed in place after a middiaphysial incisionwas prepared on the right tibiae of the rats. The animals were divided into five groups;the first group was distracted 0.5mm/per day, the second group was distracted0.5mm/per day with a combination of hyperbaric oxygen therapy, the third group wasdistracted 1.0mm/per day and the fourth group was distracted 1.0mm/per day with acombination of hyperbaric oxygen therapy; there was also a control gruop. Startingwith the post-operative first day, hyperbaric oxygen therapy under 2.5 ATA pressurewas applied on the animals of the second and the fourth group during the entiredistraction process. The animals of the first and the third groups were sacrified on thepost-operative nineth day, and the animals of the second and the fourth groups weresacrified on the post-operative fifth day, all with a high dose of ketamine HClapplication. Muscle tissue specimens received from these were evaluated usinghistological and biochemical parameters. In the histological evaluation, three ares fromtwo preparates of each animal were investigated in order to count the number of nucleiand myofibriles, and their mean values were calculated. Total protein andmalondialdehide content was assigned on the biochemically homogenised muscletissue. Histologically, the first and third groups? fibrile numbers were found to besatatistically lower than the control group?s and their number of nuclei was found to bestatistically more than the control group?s many. In the second and the fourth groups,the numbers of fibriles and nuclei were found to be similar to those of the controlgroup?s. Total protein content was found to decrease statistically in the first and thethird groups when compared with the control group and increase in the second and thefourth groups. Malondialdehyde values increased statistically more in the third groupwhen comared with the other groups.In this study, it was concluded that hyperbaric oxygen therapy has a positiveeffect on the degenerative changes of the muscles.