Preterm bebeğin evdeki bakımına yönelik hemşirelik girişimlerinin bebeğin büyüme-gelişmenise ve annelerin bakım sorunlarını çözme becerilerine etkisi
Nursing intervention regarding preterm baby care at home and its effect on growth and development of the babies and problem-bolving skills of their mothers
  1. Tez No: 192916
  2. Yazar: SERAP BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
8ÖZETBalcı S. Preterm Bebeğin Evdeki Bakımına Yönelik HemşirelikGirişimlerinin Bebeğin Büyüme-Gelişmesine ve Annelerin BakımSorunlarını Çözme Becerilerine Etkisi. stanbul Üniversitesi SağlıkBilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Programı, stanbul, 2006.Araştırma, preterm bebeğin evdeki bakımına yönelik hemşirelik girişimlerininbebeğin büyüme-gelişmesine ve annelerin bakım sorunlarını çözmebecerilerine etkisini belirlemek amacıyla yarı-deneysel tipte planlandı.Araştırma, .Ü. stanbul Tıp Fakültesi ve .Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ÇocukSağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri ve T.C.Sağlık Bakanlığı stanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitimve Araştırma Hastanesi Prematüre Servisinde 31 deney, 32 kontrol grubu olmaküzere toplam 63 anne ve 75 preterm bebek (12'si ikiz) ile gerçekleştirildi. lktanışmada annelere Görüşme Formu dolduruldu. Deney grubuna taburcuolmadan önce, Preterm Bebeği Olan Ailelere Yönelik Eğitim Protokolü (PEP)doğrultusunda 3 oturum şeklinde eğitim yapıldı. Taburcu olduktan sonra,bebekler düzeltilmiş yaşa göre 1. ayını doldurduğunda ev ziyareti yapılarakSorun Çözme Becerileri Değerlendirme Formu - Bebeğimin Bakım Sorunları lelgilenme Durumum (SÇBDF) dolduruldu. Ayrıca bebeklerin büyümelerinideğerlendirmek amacı ile fiziksel ölçümleri alındı.
Özet (Çeviri)
9ABSTRACTBalcı S. Nursing Intervention Regarding Preterm Baby Care At Home AndIts Effects On Growth and Development Of The Babies And Problem -Solving Skills Of Their Mothers. Istanbul University The Institute Of HealthScience, The Nursing Program, Istanbul, 2006.The study was a semi-experimental one, planned to determine the effect ofnursing intervention regarding preterm care at home, on growth anddevelopment of the babies and problem solving skills of their mothers.A total of 75 preterm babies (6 pair of twins) and 63 mothers were included, 31in the study and 32 in the control groups. The participating hospitals wereIstanbul Medical Faculty, Cerrahpasa Medical Faculty and The Ministry ofHealth Bakırköy Maternity and Children?s Education and Research Hospital.The mothers filled the Interview Form at the first meeting. The study group waseducated in three sessions in accordance with the Education Protocol for TheFamilies Having Preterm Babies (PEP) before discharge. After discharge, at theage of 1 month of corrected age, home visits were made and ?Problem SolvingSkills Assesment Questionare:How To Deal with Problems Regarding Care ofMy Baby? was filled. Furthermore the physical growth of the babies wererecorded. When the babies were at the corrected ages of 3, 6, 9 months, homevisits were made again and Ankara Developmental Screening Inventory wasused.