Türk radyasyon onkolojisi anabilim dalı ve kliniklerinin uluslararası yayınlarının değerlendirilmesi; olanaklar ve yorumlar
The evaluation of the international publications of the radiation oncology departments and clinics in turkey: opportunities and comments
  1. Tez No: 192926
  2. Yazar: FERHAT EYİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RIZA ÇETİNGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
TÜRK RADYASYON ONKOLOJ S ANAB L M DALI ve KL N KLER N NULUSLARARASI YAYINLARININ DEĞERLEND R LMES ; OLANAKLAR veYORUMLARDr. Ferhat EyilerDokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim DalıI. ÖZETAmaç: Bu çalışmada Türkiye'deki Radyasyon Onkolojisi kliniklerinin son 16yıldaki uluslararası bilimsel yayınlarının nitelik ve nicelik açısındandeğerlendirilmesi ve bunları etkileyen etmenlerin irdelenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: ?Tanımlama? amaçlı bu çalışmada Türk RadyasyonOnkolojisi kliniklerinin 1990-2005 yılları arasında uluslararası yayınlarınınaraştırılması amacıyla ?Institute for Scientific Information? (ISI) web sitesininbilimsel yayın arama sayfasından yararlanılmıştır. Herhangi bir araştırmacısıradyasyon onkolojisi kliniğinden olan Türkiye kökenli 536 çalışma saptanmıştır.Bu çalışmalardan ilk üç isminden en az birisi radyasyon onkoloğu olmayan 161çalışma ile toplantı özeti olan 54 çalışma ve yayımcıya mektup olarak belirlenen25 çalışma araştırmamıza dahil edilmemiştir. Geriye kalan 295 bilimsel çalışma;kurumlara, yıllara, çalışma tiplerine, çalışma içeriklerine, atıf sayılarına ve illeregöre dağılımı ayrıntılı olarak değerlendirilmeye alınmıştır.Bulgular: Kurumlara göre irdelendiğinde; ikiyüz doksan beş çalışmanın 287(%97)' si üniversite hastanesi, 8 (%3)' inin ise devlet hastanesi kökenli olduğugörüldü. Yıllara göre yayınlar değerlendirildiğinde; çalışmaların % 78 (230)' nin2000-2005 yılları arasında yer aldığı gözlendi. kiyüzdoksanbeş çalışma,araştırma tiplerine göre sınıflandırıldığında; geriye dönük çalışma 131 (%44),olgu sunumu: 71 (%24) , deneysel çalışma 44 (%15), ileriye dönük 20 (%7),randomize kontrollü 20 (%7), derleme 5 (%2) ve anket sayısının 4 (%1) olduğugörüldü. Çalışmaların içeriklerine bakıldığında; klinik 247 (%84), radyobiyoloji32 (%11) ve radyofizik 16 (%5) çalışmanın olduğu belirlendi. Klinik çalışmalarkonularına göre değerlendirildiğinde; baş-boyun tümörlerinin 49 (%20) çalışmaile ilk sırayı aldığı saptandı. Toplam atıfda bulunulan makale sayısı 169 (%57),çalışma başına alınan atıf sayısının medyan 3 (1-71) olduğu görüldü. Yayınsayılarına bakıldığında; Hacettepe Üniversitesi 56 (%19), stanbul Üniversitesistanbul Tıp Fakültesi 26 (%9), Ankara Üniversitesi 24 (%8) yayın ile ilk üçsırada yer aldığı görüldü. Atıf yapılan çalışma sayıları değerlendirildiğinde;Hacettepe Üniversitesi 37, stanbul Üniversitesi stanbul Tıp Fakültesi 21 yayınile ilk iki sırada olduğu belirlendi. llere göre dağılıma bakıldığında ise,çalışmaların üç büyük ilde 218 (%74) yayın ile yoğunlaştığı görüldü.Çalışmaların yayınlandığı 128 derginin 55 (%42)' nin ?Impact Factor (EtkiFaktörü)? (EF) değeri 1'in altında olduğu belirlendi.Tartışma ve Sonuç: Ülkemizdeki Radyasyon Onkolojisi kliniklerinin,uluslararası dergilerde yayınlanmış olan bilimsel çalışma sayısının pek çokülkenin gerisinde kaldığı, çalışmaların ve yayın yapılan dergilerin niteliğinin vebu çalışmalara yapılan atıf sayısının düşük olduğu saptanmıştır. Yayın ve atıfalan makale sayısında bazı kurumlar ve illerin ön planda olduğu görülmüştür.Bilimsel üretkenliği etkileyen pek çok faktör bulunmakla birlikte ilkeli yayınpolitikasının yerleştiği kurumların ön plana çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE INTERNATIONAL PUBLICATIONS OF THERADIATION ONCOLOGY DEPARTMENTS AND CLINICS IN TURKEY:OPPORTUNITIES AND COMMENTSFerhat Eyiler, MDDokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Radiation Oncology DepartmentI. AbstractAim: This study aims to evaluate the international scientific articles publishedby the Radiation Oncology clinics in Turkey for the last 16 years in terms ofquality and quantity, and to investigate the factors that have an effect on thesepublications.Method and instrument: For this ?definition oriented? study, ?Institute forScientific Information? (ISI) web site?s scientific publication search page hasbeen used with the aim of searching the international articles published by theRadiation Oncology clinics in Turkey between the years 1990-2005. Fivehundred thirty six studies of Turkish origin have been determined, anyresearcher of which was from a radiation oncology clinic. Out of these, 161studies in which at least one of the first three authors was not a radiationoncologist, 54 studies which were meeting summaries, and 25 studies whichwere letters to the publisher, were excluded from our investigation. Theremaining 295 scientific studies were assessed in detail according to theinstitution, year, study type, study content, total number of references, and citywise distribution.Findings: When assessed in terms of the institution, 287 (97%) out of 295studies have originated from university hospitals and 8 (3%) were fromcommunity hospitals. When publications were evaluated in terms of year, it wasobserved that 78% (230) of the studies were carried out between the years2000-2005. When 295 studies were evaluated in terms of research type, 131(44%) of them were retrospective, 71 (24%) were case presentations, 44 (15%)were experimental studies, 20 (7%) were prospective, 20 (7%) wererandomized and controlled, 5 (2%) were reviews and 4 (1%) were surveys. Twohundred and forty seven clinical (84%), 32 (11%) radiobiological and 16 (5%)radiophysical studies were identified when study contents were investigated.When the clinical studies were assessed in terms of subject, head and necktumors were leading with 49 (20%) studies. Total number of referred articleswas 169 (57%), and median received references per study was 3 (1-71). Withregard to the number of publications, it was observed that Hacettepe University,Istanbul University Faculty of Medicine and Ankara University ranked first,second and third with respectively, 56 (19%), 26 (9%) and 24 (8%) publications.In terms of number of studies that have received reference, HacettepeUniversity and Istanbul University Faculty of Medicine ranked first and secondwith respectively, 37 and 21 publications. With regard to city wise distribution, itwas observed that the studies have accumulated in 3 big towns with 218publications (74%). It was observed that out of 128 journals in which the studieswere published, 55 (42%) journals had an ?Impact Factor? (IF) value which islower than 1.Discussion and Result: The number of scientific studies published ininternational journals carried out by the Radiation Oncology clinics in ourcountry, is way behind from a lot of countries; it was observed that the quality ofthe journals and the number of received references were low as well. Someinstitutions and towns seem to be prominent in terms of number of publishedarticles and received references. Although there are many factors that affectscientific productivity, it has been observed that the institutions, in which anethical publication policy has established, were prominent.