Suça yatkın ergenlerde olumlu kişilerarası ilişkiler geliştirme programının etkinliğinin incelenmesi
Determine the efficiency of program in adolescents predisposed to crime for developing positive interpersonal relationship
- Tez No: 192925
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırma suça yatkın ergenlerde olumlu kişilerarası ilişkileri geliştirmelerine ilişkin hazırlanan programının etkinliğini saptamak amacıyla kontrol-deney grubu olarak desenlenmiş yarı deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Ödemiş İlçe Karakolu Çocuk Bürosuna 2005 yılında kayıt edilmiş olan 95 ergen oluşturmuş ve evrenin tamamı örnekleme alınmıştır. Araştırmayı kabul eden 60 ergen ile araştırma yürütülmüştür.Araştırma deney ve kontrol olmak üzere iki grup ergenle yapılmıştır. 60 ergene ilk önce Bilgi Formu, Güçler ve Güçlükler Anketi ve Kişilerarası İlişkiler Ölçeği uygulanmıştır. Yaş, cinsiyet, aile tipi, okula devam etme durumu, devam ettiği sınıflara ve ölçeklerden aldıkları puanlarla homojenite testi yapılarak, ergenler kontrol ve deney grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubundaki ergenlerin ölçekler yardımı ile sorunları belirlenerek, gereksinimlerine göre her birine bireysel görüşme programı hazırlanmış ve bu program çerçevesinde görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler yaklaşık 3 hafta, 180 saatte tamamlanmıştır. Görüşmeleri biten ergenlere ölçekler tekrar uygulanmıştır. Kontrol grubundaki ergenlere ise 3 hafta sonra ölçekler tekrar uygulanmıştırToplanan bütün veriler SPSS 11.0 programında değerlendirilmiş olup, Independent t testi, Paired Simple T, Mann Whitney U, Kruskall Vallis, Wilcoxon testleri kullanılarak analiz edilmiştir.Ergenlerin; total güçlük skoru'nun 13.26±4.56, besleyici ilişki tarzı 30.45±7.23, zehirleyici ilişki tarzı 13.06±6.34 olarak bulunmuştur. Total güçlük skoru'nda kesme noktası 15 puan, Besleyici İlişki Tarzı ölçeğinin puan ranjı: 0-48, Zehirleyici İlişki Tarzı alt ölçeğinin puan ranjı ise; 0-45 olduğu düşünüldüğünde ergenlerin ?normal? sınırlarda puan aldığı saptanmıştır. Deney grubundaki ergenlerde girişim sonrasında öncesine göre total güçlük skorunda ve zehirleyici ilişki tarzında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma (p0.05). Ayrıca; kızların, 15 yaşında olan, aile içi ilişkileri orta-kötü ve toplumun kendilerini yanlış tanımladığına ilişkin algıları olan ergenlerin bu programdan daha fazla yararlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This is a semi experimental study designed with control-experimental groups aiming to determine the efficiency of program dealing with psychiatric nursing practice to help adolescents predisposed to crime for developing positive interpersonal relationship.The universe of the study includes 95 adolescents who were registered to the child bureau of Ödemiş county police center and all of the universe was decided to be included in the sample. Research was carried out with 60 adolescents who accepted the study.Adolescents were applied information form, Strength and Difficulties Questionniare and Interpersonal Relationship Scale at first. Adolescents were divided into two homogeny groups according to the scores they obtained from scales, age, sex, family type, school attendance status and the classes they attend. The program were prepared according to needed of adolescents in the experiment group which determined by means of scales and 180 hours interviews were made. The adolescents whose interviews were finished were applied scales again. The adolescents in the control group were applied the same scales three weeks later.All data were evaluated in SPSS11.0 program and , in their analysis Independent t test, paired simple t, Mann Whitney U.,Kruskal Wallis and Wilcoxon tests were used.When the scores of the adolescents in Strength and Difficulties Questionniare, total difficulty score was found to be 13.26+-4.56 nourishing interpersonal score 30.45+-7.23 and poisoning interpersonal relationships score 13.06+-6.34. If we consider that the cutoff point of total difficulty score is 15 and scores range between 0 and 48 in nourishing interpersonal scale, and 0 and 45 in poisoning interpersonal relationships style, it may be said that adolescents received scores within normal range. In the adolescents in the experiment group, after intervention, statistically significant decrease was found in total difficulty score and poisoning interpersonal relationships style compared to their previous scores(p0.05). No significant change was observed in the control group as no intervention was made (p>0.05). And then, it was found those girls, 15 year olds, and those who have moderate-bad relationship in family and who think the community misunderstands them benefited more from the program.