İnley tutuculu cam fiber ile güçlendirilmiş kompozit sabit bölümlü protezlerin in-vivo ve in-vitro olarak karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative in-vivo and in-vitro evaluation of inlay retained glass fiber reinforced composite fixed partial dentures
- Tez No: 192928
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Eksik dişlerin tamamlanmasında yapılan kron-köprü restorasyonlarında destek dişlerin mine ve dentin dokularından yapılan madde kaybı, dişlerin yapısal bütünlüğünün korunması ilkesine ters düşmektedir. Yapısal bütünlüğün korunması amacıyla daha konservatif yöntemler bulma arayışı içine girilmiştir. Bu amaçla adeziv köprüler diş eksikliklerinin tamamlanmasında konservatif bir yaklaşımla destek sert dokular ile yumuşak dokuların sağlığını ve uyumlu ilişkisini devam ettiren bir sabit protez tipi olarak kabul görmektedir.Bu çalışmanın in-vitro bölümünde direkt ve indirekt yöntemlerle hazırlanmış 32 adet inley tutuculu cam fiber ile güçlendirilmiş kompozit köprü örneklerine kırma testleri uygulanmış ve kırılma dayanımları değerlendirilmiştir.Direkt yöntemle hazırlanan köprülerin kırılma dayanım değerleri daha yüksek bulunmuştur. Test örneklerinin bekletildiği ortamlar istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yaratmamıştır.Çalışmanın in-vivo bölümünde, değerlendirmeye 24 hastaya yapılan 31 adet inley tutuculu cam fiberle güçlendirilmiş kompozit köprü dahil edilmiştir. 12 aylık klinik takip sonunda başarı oranı % 84 bulunmuşur.
Özet (Çeviri)
Restoring partial edentulism with fixed partial dentures generally requires great amount of dental hard tissue removal which is against principle of preservation of the structural and functional integrity of the remaining dental tissues.Conservative fixed treatment modalities such as adhesive fixed partial dentures have been developed to restore tooth loss without detriment to remaining hard and soft tissues.For the in-vitro part of this study 32 inlay retained fiber reinforced composite fixed partial dentures have been fabricated with direct and indirect techniques, allocated to 2 equal groups and followed by 3 point bending test. The results revealed that the specimens prepared with direct technique had a significantly higher fracture strength than of the indirect technique prepared specimens. The storage media did not affect the fracture strength in both groups.31 inlay retained fiber reinforced composite fixed partial dentures have been fabricated with direct (n=8) and indirect (n=23) techniques. 12 months follow-up period revealed 84% success rate.