Sağlık kurumlarında çalışan hemşirelere yönelik şiddetin belirlenmesi
Determination violence towards nurses in health care settings
- Tez No: 192944
- Danışmanlar: Y.DOÇ. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Psychiatry, Health Care Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETSağlık Kurumlarında Çalışan Hemşirelere Yönelik Şiddetin BelirlenmesiNevin ALTINTAŞİstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Psikiyatri Hemşireliği Ab.D.Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2006.Amaç: Bu araştırma sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin hasta, hasta yakınları, çalışmaarkadaşları ve dışarıdan biri tarafından uğradıkları şiddet sıklığını ve şiddetle ilgili risketkenlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Materyal ve Metod: Araştırma İstanbul'da 6'sı Sağlık Bakanlığı, 3'ü üniversite hastanesiolmak üzere toplam 9 hastanede, Haziran 2005 ile Haziran 2006 tarihleri arasındagerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bu hastanelerde farklı statülerde çalışan 3087hemşire; örneklemini ise olasılıksız yöntem ile seçilen 868 hemşire oluşturmuştur.Araştırmanın gerçekleştirilmesi için etik kurul ve hastane yetkililerinden gerekli izinleralınmıştır.Veri Toplama Aracı Olarak: Araştırmanın yapıldığı hastanelerde çalışan hemşirelerinbireysel, mesleksel, kurumsal özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından literatürbilgisinden yararlanarak hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler İstanbulÜniversitesi Rektörlük Bilişim Ofisi tarafından lisansı alınan SPSS paket programında biruzman istatistikçi tarafından değerlendirilmiştir. İstatistik değerlendirmede yüzdeleme Ki-Kare (Chi-Square=Ï2) testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDetermination Violence Towards Nurses in Health Care SettingsNevin ALTINTAŞIstanbul University, Institute of Health Science, Department of Psychiatry Nursing.Master Thesis. Istanbul. 2006.Aims: The purpose of this descriptive study are to determine frequency of violence towardsnurses and risk factors related to violence by patients/patient?s relatives, colleagues andstrangers at healthcare settings.Material and Method: This research was conducted in 9 hospitals (3 are university hospitalsand 6 are public hospitals) in Istanbul for 12 months between June 2005 and June 2006. 3087nurses were taken for the cosmos of this research but data were collected from 868 nursesworking in various clinical settings and various positions. Wanted permissions were takenfrom ethic committee and hospital authorities.Data Collecting Tool: The instrument was 44-items questionnaire form. Investigator used itfor assigning individual, occupational, organizational factors by using literature formation.Acquiring information?s was evaluated with SPSS package programme by Professionalstatistician.