Cemil bulak'ın bilimsel kişiliğinin ve meslek yaşamının çağdaş diş hekimliği çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of carrier and scientific personality of cemil bulak in the context of contemporary dentistry
- Tez No: 192965
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZETCemil Bulak'ınBilimsel Kişiliğinin ve Meslek YaşamınınÇağdaş Diş Hekimliği Çerçevesinde DeğerlendirilmesiDiş hekimi Cemil Bulak 1901/1902-1983 yılları arasında yaşamış vemesleğini 59 yıl hem uygulamacı ve hem de kuramsal çalışmacı olarakbaşarıyla icra etmiştir. Bu çalışmanın amacı Bulak'ın meslek yaşamı ve bilimselkişiliği hakkında kimi önemli bilgileri derlemek ve duyurmaktır. İdeal bir dişhekimi olan Bulak, günümüzün ve geleceğin diş hekimleri için örnek alınacakbir kişidir.Anahtar Sözcük: Türk Diş Hekimliği Tarihi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEvaluation ofCarrier and Scientific Personality of Cemil Bulakin the Context of Contemporary DentistryDentist Cemil Bulak (1901/1902-1983) has had a long carrier of 59 yearsas a practitioner and also as a scientific author. The purpose of this study iscollecting and announcing some important information about his professionallife and himself, as a man of science. Bulak as an ideal dentist is a good modelfor all his colleagues of the day and the future.Key Word: Turkish History of Dentistry