Çocuklarda, obezite tanısında kullanılabilecek yöntemler ve aralarındaki ilişki
The methods for defining childhood obesity and their relationship with obesity in children
- Tez No: 193041
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZETYılmaz D. Çocuklarda, obezite tanısında kullanılabilecek yöntemler vearalarındaki ilişki, ADÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tezi,AYDIN 2006AMAÇ: 6-16 yaş arasında obezite ile leptin düzeyi, VK , vücut yağ kitlesi,antropometrik ölçümler, pubertal gelişim ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi araştırdık.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 90 obez, 88 nonobez çocuk alındı. VK 'siâ¥95 persentil çocuklar obez olarak değerlendirildi. Olguların DKK ve kol, bel-göğüsçevresi, BIA 101 cihazıyla yağ miktarı ölçüldü. Pubertal gelişimleri belirlendi. Serumlipitleri, AKŞ, TFT ve leptin düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYYILMAZ D. The methods for defining childhood obesity and theirrelationship with obesity in children. Department of Pediatrics, Adnan MenderesUniversity Faculty of Medicine, Aydın, TurkeyOBJECTIVES: We investigated the obesity and its relationship with BMI, bodyantropometric measure, pubertal and gender in children, aged 6 to 16 years.SUBJECTS AND METHODS: Body composition was assessed in 90 obese and88 nonobese children. Childhood obesity was defined a â¥95th percentile VK . SFT andwaist-arm-chest circumference were measured. Body fat composition were assed withBIA 101. Pubertal stages were investigated. Lipid profiles, thryoid functions, bloodglucose levels, blood pressure and leptin measurements were measured.