Ön çapraz bağ yırtıklarına eşlik eden lezyonlar ve cerrahi tedavinin zamanlanması
The lesions in association with acl rupture and timing of surgery
- Tez No: 193040
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
7. ÖZETÖn Çapraz Bağ Yırtıklarına Eşlik Eden Lezyonlar ve Cerrahi Tedavinin Zamanlanması( Dr. Kadir Damgacı)Bu çalışma ÖÇB yaralanması olan bireylerde ilerleyen zamanda, diz ekleminde menisküsve kıkırdak lezyonlarında artış ve dejeneratif değişiklikler olup olmadığını ortaya koymakamacı ile yapılmıştır.Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji AnabilimDalı'nda 1998-2006 yılları arasında, ön çapraz bağ yırtığı tanısı ile artroskopik ön çapraz bağrekonstrüksiyonu yapılan, 137 olgunun verileri retrospektif olarak incelendi.Tüm olgular yaralanma sonrası ameliyata kadar geçen süreler göz önüne alınarak beşgruba ayrıldı. Yaralanma sonrasındaki ilk 6 ay içinde ameliyat olanlar; Grup A, 7-12. aylararasında ameliyat olanlar; Grup B, 13 ay- 24 aylar arasında ameliyat olanlar; Grup C, 25 ay-60 aylar arasında ameliyat olanlar; Grup D ve 60 aydan sonra ameliyat olanlar ise Grup Eolarak adlandırıldı. Her bir grupta yer alan hastalardaki menisküs yırtıklarının sayı ve tipleribirbirleri ile karşılaştırıldı. Yine her bir grupta yer alan hastalardaki kıkırdak lezyonlarınınsayı ve evreleri ile bunların dağılımları yapıldıktan sonra gruplar birbirleri ile karşılaştırıldı.Tüm gruplarda menisküs yırtık sayılarının karşılaştırması sonrası Grup A ile Grup C, D,E ve Grup B ile Grup C, D, E arasında istatistiki fark anlamlıydı. Tüm gruplarda kıkırdaklezyon sayılarının karşılaştırması sonrası ise Grup A ile Grup E ve Grup B ile Grup Earasında istatistiki fark anlamlıydı.Bu çalışma ÖÇB yırtığı ile beraber menisküs ve kıkırdak lezyonlarının oluşabileceğini;eşlik eden lezyonların travma esnasında veya ilerleyen zamanda bağın yetmezliğine bağlıolarak meydana gelebileceğini göstermiştir. ÖÇB rekonstrüksiyonunun 12 aydan daha uzunbir süre geciktirilmesi ilave menisküs yırtığı ve kıkırdak doku lezyonu yönünden ciddi riskoluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYThe Lesions in Association with ACL Rupture and Timing of Surgery( Dr. Kadir Damgaci)This study was performed in an attempt to evaluate meniscal and chondral lesions anddegenerative changes in association with ACL rupture with time.One hundred and thirty seven patients with ACL rupture were reconstructedarthroscopicaly in Adnan Menderes University Medical Faculty Department of Orthopaedicsand Traumatology. Patients were evaluated retrospectively.The patients were divided into 5 groups according to the time between the occurrence ofACL rupture and operation. The patients that were operated in the first 6 months after injurywere named as group A. The patients operated between 6 and 12 moths, 13 and 24 months, 24and 60 moths and more than 60 months were named as group B, group C, group D and groupE respectively.Presence of meniscal lesions and the type of meniscal tears in every group wereevaluated. Also the presence of chondral lesions and the classification of the lesions wereevaluated and the groups were compared.For meniscal lesions group A and B are statistically different from group C, D and E. Forchondral lesions group A and B are statistically different from group E.This study was demonstrated that meniscal and chondral tissue can be damaged with theinitial trauma in association with ACL rupture or these tissues become damaged with timeafter the initial injury to ACL due to the instability within the knee joint. ACL reconstructionswhich were performed 12 months after the initial injury have high risk for meniscal andchondral tissues in all patients.