Deneysel tek taraflı ureter tıkanıklığı oluşturulan sıçanlarda renal hasara bağlı antioksidan cevabın zamanla değerlendirilmesi
Evaluation of total antioxidant capacity changes after experimentally unilateral complet obstruction of rat ureter in course of time
  1. Tez No: 193054
  2. Yazar: NEDİM GÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN BOLEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, akut üriner tıkanıklıklarda oluşan renal hasarın derecesinin zamanlailişkisinin toplam antioksidan (TAO) cevapla değerlendirilebilir olup olmadığını belirlemekamacıyla yapıldı.Çalışmada 30 adet Wistar-Albino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlardan 6'sına (sham grubu;grup 1) sadece laparatomi yapılıp aynı taraf üreter serbestleştirildi. 24 sıçana tek taraflı tamüreter tıkanıklığı oluşturuldu. Daha sonra sham grubundan aynı gün, üreter tıkanıklığıoluşturulan sıçanlardan rastgele seçilerek 1.gün (grup 2, n=6), 4.gün (grup3, n=6), 7.gün(grup 4, n=6) ve 10.gün (grup 5, n=6) kan ve böbrek örnekleri toplandı ve oksidan veantoksidan düzeyleri ölçüldü. Ayrıca renal hasar histopatolojik olarak değerlendirildi. Eldeedilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Sham grubu ile karşılaştırıldığında tek taraflı tam üreteral tıkanıklık sonrası 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate total antioxidant (TAO) response after renalinjury dependent to acute obstructive pathology, in the course of time.Unilateral complet ureteral obstruction was performed in rats. In the course of time,antioxidant capacity changes dependent on renal injury were evaluated biochemically andhistopathologically. Rats were divided into five groups where each group consisted of six rats:sham and obstruction groups (the postobstructive first day n=6, the fourth day n=6, theseventh day n=6, and the tenth day n=6 group). Venous blood and bilateral renal tissuesamples were obtained after unilateral ureteral obstruction, according to study design. Tissueand blood levels of oxidant and antioxidants were measured.