Türk toplumunda transizyonel hücreli mesane kanserlerinde CYP 1A1 ve GST M1 gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of CYP 1A1 and GST M1 gene polymorphism in transitional cell carcinoma of bladder in Turkish population
  1. Tez No: 193055
  2. Yazar: TÜLİN KILIÇASLAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANSER ÇAKALIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda Türk toplumunda Transizyonel Hücreli Mesane kanserlihastalarda GST-M1 ve CYP1A1 gen polimorfizmlerinin incelenmesi, genpolimorfizmleri ile p53 immunhistokimyasal boyanmanın yoğunluk ve yaygınlıkilişkisinin araştırılması ve patolojik, klinik parametrelerle karşılaştırılmasıplanlanmıştır.Çalışmamıza 2000-2006 yılları arasında CTF Patoloji ABD na cerrahimateryalleri gelmiş ve Transizyonel Hücreli Mesane karsinomu tanısı almış 100adet hasta, kontrol grubuna ise 101 adet sağlıklı kişi dahil edilmiştir. HastalarınDNA ları tümörlü parafin bloklardan, kontrollerinki ise periferik kan örneklerindenelde edilmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda özetle;Hasta ve kontrol grupları gen polimorfizmleri açısından•karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadığı ancak CYP1A1 heterozigot mutantgenotipinin hasta grubunda kontrol grubundan daha az olduğu,GST-M1 null genotipinin transizyonel hücreli mesane karsinomu•oluşumunda anlamlı risk oluşturmadığı ancak kanser oluştuktan sonrahastalığın prognozunu etkileyen vasküler invazyon, perinöral invazyon, tümörünmultifokal oluşu, pelvik lenf nodu tutulumu, uzak metastaz ve hastalıktan ölümriskini arttırdığı,GST MI null genotipli hastalarda invaziv büyüme paterni için artmışâ€¢risk, p53 immunhistokimyasal boyanma açısından istatistiki anlamlı fark olduğu,CYP1A1 hem heterozigot hem de homozigot mutant genotipli•hastalarda p53 immunhistokimyasal boyanma açısından istatistiki anlamlı farkolduğu,Büyüme paterni açısından GST-M1ve CYP1A1 genotipleri arasında•anlamlı farklılık olmadığı,nvaziv ve mikst büyüme paterni görülen tümörlerde vasküler invazyon,•perinöral invazyon, perivezikal yağlı doku invazyonu ve p53immunhistokimyasal boyanma riskinin arttığı, hastanın özgeçmişinde vesoygeçmişinde kanser hikayesi ve hastalıktan ölüm ile invaziv ve mikst büyümepaternleri arasında istatistiki anlamlı ilişki olduğu,Kanserojen ile temas araştırıldığında, kanserojen temasının cinsiyet,•GST-M1null genotipi, p53 immunhistokimyasal boyanma, yüksek grade, kasinvazyonu, özgeçmişinde başka organ kanseri varlığı ve nüks ile artmış göreceliriski, uzak organ metastazı ile istatistiki anlamlı ilişkisi olduğu,Tüm p53 immunhistokimyasal boyanma yüzdeleri ile yüksek grade,•invaziv ve mikst büyüme paternleri, bazı boyanma yüzdeleri ile de laminapropria invazyonu, kas invazyonu, vasküler invazyon, perinöral invazyon,perivezikal yağlı doku invazyonu arasında ileri derecede anlamlı ilişki olduğu,Yine bazı p53 boyanma yüzdeleri ile sigara içimi, hastanın•özgeçmişinde kanser varlığı ve hastalıktan ölüm arasında istatistiki anlamlı ilişkibulunmamakla birlikte artmış göreceli risk olduğu sonuçları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the polymorphisms of the GST M1and CYP 1A1 genes, the correlation between those polymorphisms and the P53expression as well as comparing with pathological clinical parameters with thepatients with transitional cell carcinoma of the bladder in Turkish population.A total of 100 patients diagnosed as transitional cell carcinoma of thebladder at Cerrahpaşa Medical School, Department of Pathology between 2000and 2006 were included in the study. 100 healthy individuals were chosen asthe control group. DNA was extracted from formalin-fixed, paraffin -embeddedblocks of the patients and the peripheral blood samples of the control group.According to our results:o There is no significant difference in gene polymorphisms between the patientsand control group, however, CYP 1A1 heterozygote mutant genotype wasless common in patient group.o GST M1 null genotype is not is risk factor on prognosis increasing perineuraland vascular invasion, multifocality, involvement of the pelvic lymph nodes,metastatic spread and death from the disease.o The risk of invasive growth pattern is greater in the patients with GST M1 nullgenotype. These patients show higher p53 expression as well.o There is a significant difference in p53 expression between heterozigot andhomozigot patients with CYP 1A1 mutant gene.o Regarding growth pattern of the tumor, no significant difference was foundbetween heterozigot and homozigot patients with CYP1A1 mutant gene.o Regarding growth pattern of the tumor, no significant difference was foundbetween GST M1 and CYP 1A1 genotypes.o Tumor with invasive and mix-growing pattern show higher vascular andperineural invasion, perivesical fatty tissue invasion and p53 expression.Additionally, there is a correlation between prior cancer history, familyhistory of cancers, death from the disease and mixed growing pattern.o There is a relatively higher risk of high grade tumor, muscle invasion; localrecurrences and the increased expression of p53 in the patients were high innumber amongst carcinogen exposed group as compared to remaininggroups.o There is a correlation between p53 expression and high grade tumor, invasiveand mix-growing pattern, whilst some levels of the expression is significantlycorrelated with invasion of the lamina propria, muscle and perivesical fattytissue invasion as well as vascular and perineural invasion.o There is a no correlation between some percentages of p53 expression and thehistory of cigarette smoke, prior cancers and family history of cancer anddeath from the disease. Nevertheless, there is a relatively higher risk.