Deneysel nekrotizan enterokolit modelinde intraabdominal karbondioksit ensüflasyonunun barsak üzerine etkisi
Effect of carbondioxide insufflation on bowel in an experimental nec model
- Tez No: 193060
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GONCA TOPUZLU TEKANT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETAm aç: NEK'i yenil doğanlarda güvenl uygule anabii i bidi l llrlği l rien aparoskopi n,nigast nt i si em üzeriroi estnal st ndekiet l niaraştrm aktr.kieri ı ıYönt ve gereç:40 adet Sprague-Daw l yeniem ey doğan sı onl 4 gruba ayrım ı ı Kçan u l ştr.grubu,i em yapım ayan kont ;L grubu,i em yapım adan 4.gün 10 m m Hg bası aşl l rol şl l nçt30 daki karbondi t , 30 daki desüfasyon yapıan; N grubu m odii Okurka oksi ka l l fyeyönt i e NEK ol urul NP grubu i N grubundaki i em l ek olem yl uşt an; se şl ere arak 4.gün Pgrubundaki gibi pnöm operioneum -desüfasyont l ol uruluşt an gruplar olarakbelrli enm i i Denekl 4. Gün dekapiasyonl sakrii edim i ve t iştr. er t a fye lş erm nal ieumlrezeke edilerek histopatolojk deği klkl ie Niri oksi,Gl ati şi i er l t k t ut yon ve TBARS düzeylerii enm i i Bincel ştr. yoki yasali em el n i at stkseldeğerlm ncel eri st i i endi l esii n ANOVA verim çiTukey HSD ,hi opat ojk sonuçl i n M ann W hiney-U ve Kruskal Wallis testlerist ol i ar çi tkulanım ı ıl l ştr.Bul ar: TBARS değerl karşıaştrıdı nda NP grubunun K ve P grupl na göregul eri l ı l ğı arıanl l derecede yüksek olam ı duğu,di grupl arasığer ar nda i anl l bi f ıı ol adıse am ı r arkllk m ğıbulunm uşt NO değerl karşıaştrıdı nda NP grubunun K grubuna göre anl lur. eri l ı l ğı am ıderecede yüksek olduğu, diğer grupl arasıar nda i anl l bi f ıı ol adıse am ı r arkllk m ğıbulunm uşt GSH değerl karşıaştrıdı nda NP grubunun K,P ve N grupl na göreur. eri l ı l ğı arıanl l derecede yüksek olam ı duğu,N grubunun K ve L grubuna göre anl l derecedeam ıyüksek olduğu,K ve P grupl arasıarı nda i anl l bi f ıı ol adı bulse am ı r arkllk m ğı unm uşt P,ur.N ve NP grupl nı hi opat ojk evrel kont grubuna göre anl l derecedearı n st ol i eri rol am ıyüksek bulunurken,bu grupl n kendiaral nda bi f ıı saptarı arı r arkllk anm am ı ıştr.Sonuç: Çalşm am ı CO2 pnöm operioneum un NEK'eki doku hasarı ek bi ol suzı zda t t na r umkat sı ol adı gözlkı m ğı enm i i Deneysel hayvan m odel üzeriştr. i nde yaptğı ı buımzçalşm anı sonuçl , klni e yeni kulanım aya başlı n arı i kt ll anan NEK'e lt aparoskopi tk anıuygul ası n güvenii i ni destekler niteliktedir.am nı lrlği
Özet (Çeviri)
SUMMARYEFFECT OF CARBONDIOXIDE INSUFFLATION ON BOWELIN AN EXPERIMENTAL NEC MODELAim: To evaluate the effects of laparoscopy, which is reported to be safely applied innewborns with NEC, on the gastrointestinal tract.Materials and Methods: 40 newborn Sprague-Dawley rats were divided into fourdifferent groups of ten. Group K was the control with no intervention whereas Group Pwas subjected to 10 mm Hg pressure carbondioxide pneumoperitoneum for 30 minutesfollowed by desufflation for 30 minutes on the fourth day of the study. Rats in Group Nwere NEC models established by the method described by Okur. Group NP wassubjected to pneumoperitoneum-desufflation on the fourth day of the study as Group Pin addition to the procedures applied on Group N.Subjects were decapitated on the fourth day and histopathological findings, Nitric Oxide,Glutation and TBARS levels were investigated on the resected terminal ileum. Statisticalevaluation of biochemical results were done with ANOVA and Tukey HSD tests, whereasMann Whitney-U and Kruskal Wallis tests were used for the histopathological results.Results: TBARS levels were significantly higher in Group NP compared to Group K and P.However, a significant difference was not determined between the other groups. NOlevels were significantly higher in Group NP than in Group K. There was no significantdifference between the other groups. When GSH levels were compared, Group NP wasfound to have significantly higher GSH levels than Groups K, P and N. Additionally, GSHlevels were significantly higher in Group N when compared with Groups K and P. Therewas no significant difference between Groups K and P. Histopathological stages ofGroups P, N and NP were found to be significantly higher, whereas no difference wasobserved among these groups.Conclusion: In our study, we demonstrated that carbondioxide pneumoperitoneum doesnot have a negative contributing effect on the tissue damage seen in NEC. The results ofthis animal model study support the safety of diagnostic laparascopy, a newly usedmethod, in NEC.