Risk grubundaki gebelerde gestasyonel diyabetes mellitus?u saptamada tek aşamalı 75 gram oral glukoz tolerans testinin kullanılması
Detection of gestational diabetes in risk group by using one step 2 hour 75 G oral glucose tolerance test
- Tez No: 193059
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYFETTİN ULUDAĞ, PROF.DR. ZEYNEP OŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETAmaç: Gestasyonel Diyabetes Mellitusun (GDM) tek aşamalı, iki saatlik 75 grOral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) ile, risk faktörlerine göre seçici taramasınıngüvenilirliğini araştırmak. Ayrıca GDM gelişiminde önemli yeri olan insülin direncininsaptanması ve GDM'u olan gebelerin gebelik sonuçlarının normal glukoz toleransıolan gebelerle karşılaştırılması.Yöntem ve Gereçler : Bu çalışma ileriye doğru, kohort niteliğinde olup, İstanbulÜniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim DalıPolikiliniğine Temmuz 2005 ile Ağustos 2006 tarihleri arasında başvuran 24-28.gebelik haftalarındaki 260 gebeye iki saatlik, 75 gr OGTT yapıldı, açlık insülindüzeylerine bakıldı ve gebelik sonuçları incelendi.İstatistiksel hesaplamalarda ki-kare testi, student-t testi ve ANOVA testi kullanıldı.P
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective : This study was performed to prospectively evaluate the validity of ascreening model for gestational diabetes (GDM) on the basis of clinical risk factorsand also to evaluate the insulin resistance between women with GDM and normalglucose tolerance with the pregnancy outcomes.Study Design : This study is a prospective cohort survey of 260 women at 24-28weeks of gestation who were attending the antenatal clinic of İstanbul University,Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology betweenJuly 2005 and August 2006. Risk factors are determined using a questionnaire and 2hour 75 g oral glucose tolerance test (OGTT) was routinely performed with fastingplasma insülin levels. Then the pregnancy outcomes were analyzed. The statisticalanalysis was performed using Chi-square and ANOVA method.