Serebral paralizili çocuklarda farklı klinik tiplerde antropometrik özelliklerin değerlendirilmesi
The assessment of anthropometric measurements in children with different clinic types of cerebral palsy.
- Tez No: 193120
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETAtay, Y., Serebral paralizili (SP) çocuklarda farklı klinik tiplerde antropometriközelliklerin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü,Protez, Ortez ve Biomekani Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmaserebral paralizili çocuklarda farklı klinik tiplerde antropometrik özelliklerindeğerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza yaş ortalamaları 5,25±1.38 yılolan 102 olgu dahil edilmiştir. Motor fonksiyon seviyesi belirleyebilmek için GrossMotor Function Measurement (GMFM), olguların motor gelişimlerinin fonksiyonelsınıflaması için Gross Motor Function Classification System (GMFCS), spastisiteyideğerlendirmek için Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanılmıştır ve beslenmedeğerlendirmesi için beslenme şeklini, beslenme pozisyonunu ve günlük tükettiğisıvı miktarını içeren bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAtay Y, The assessment of anthropometric measurements in children with differentclinic types of cerebral palsy (CP), Hacettepe University, Health Sciences Institute,master of science thesis in Prosthetics-Orthotics and Biomechanics Program, Ankara,2006. The purpose of this study is to assess anthropometric measurements in childrenwith different clinic types of CP. 102 subjects with a mean age of 5,25±1.38 wereincluded in the study. In all children Gross Motor Function Measurement (GMFM)was used to assess level of motor function and Gross Motor Function ClassificationSystem (GMFCS) was administired for functional classification of materdevelopment, spasticity was evaluated with the help of Modified Ashworth Scale(MAS) and feeding skills, feeding positions and daily amount of liquid consumptionwere assessed with a questionnaire.