Orlistat ve sibutramin tedavisinin serum adiponektin ve ghrelin seviyesine etkisi
The effect of orlistat and sibutramine treatment on serum adiponectin and ghrelin level
  1. Tez No: 193121
  2. Yazar: METİN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
1-ÖZETOrlistat Ve Sibutramin Tedavisinin Serum Adiponektin Ve GhrelinSeviyesine EtkisiObezite kronik pozitif enerji balansının kaçınılmaz sonucudur. Enerjibalansının regülasyonu pek çok dokudan köken alan sinyal ağı tarafındangerçekleştirilir. Obezite diabet, HT, dislipidemi ve koroner arter hastalığı artmışinsidansı ile ilişkilidir. Obezitenin güncel tedavisi yaşam şekli değişikliği vefarmakoterapiyi içine alır. Sibutramin ve orlistat kilo kaybı ve kilo kaybının idametedavisinde etkinlikleri kanıtlanmış ilaçlardır. Adiponektin, yağ doku spesifik plazmaprotein, insülin rezistansı ile yakın ilişkilidir ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir.Adiponektin obezite ile obeziteye bağlı hastalıklar arasında biyolojik bağlantıyısağlayabilir. Ghrelin büyüme hormonu sekresyonu ve enerji homestazının önemli birdüzenleyicisi olarak tanımlanmıştır. Ghrelin besin alımını için uyarı yapar ve yinevücut ağırlığı ve vücut yağ kitlesi artışını stimüle eder. Bu çalışmada, orlistat vesibutramin tedavisinin serum adiponektin ve ghrelin seviyesine etkilerini aratışmayıamaçladık.Kırk sekiz seçilmiş obez birey randomize olarak 3 gruba bölündü. Bir grubayaşam şekli değişikliği ve diyet önerildi (n=16). Diğer iki grup kilo kaybı içinsibutramin 15 mg/gün (n=16) ve orlistat 120 mg 3X1 (n=16) ile tedavi edildi.Çalışma 6 ay sürdü.
Özet (Çeviri)
2-ABSTRACTThe effect of orlistat and sibutramine treatment on serum adiponectin andghrelin levelObesity is an inevitable consequence of chronic positive energy balance. Theregulation of energy balance are mediated by a complex network of signalsoriginating from a number of tissues. Obesity is associated with an increasedincidence of diabetes, hypertension, dyslipidaemia and coronary artery disease.Current management strategies of obesity include lifestyle interventions andpharmacotherapy. Sibutramine and orlistat are drugs with established efficacy inweight reduction and maintenance of weight loss. Adiponectin, an adipose tissue-specific plasma protein, is associated with insulin resistance and was recentlyrevealed to have anti-inflammatory effects. It may provide a biological link betweenobesity and obesity-related disorders. Ghrelin has been recognized as an importantregulator of growth hormone secretion and energy homeostasis. Ghrelin stimulatesfood intake and stimulates metabolic changes leading to an increas in body weightand body fat mass. In the prsent study, we aimed to examine that the effect of orlistatand sibutramine treatment on serum adiponectin and ghrelin levels in obese subjects.Forty-eight eligible obese subjects were randomly divided three groups. Onegroup was recommended lifestyle change and diet (n=16). Other two groups weretreated with sibutramine 15 mg/day (n=16) and orlistat 120 mg 3X1(n=16) for weightloss. The study lasted 6 months.