Senil kataraktlı psödoeksfoliasyon sendromlu olguların demografik özellikleri ve katarakt cerrahisinin komplikasyonları açısından incelenmesi
The evaluation of cataract surgery complications and demographic features of the patients who had senile cataract with pseudoexfoliation syndrome
- Tez No: 193131
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ÇİNAL, DOÇ.DR. TEKİN YAŞAR, PROF.DR. AHMET DEMİROK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETAMAÇ: PES'lu kataraktlı olguları demografik açıdan incelemek ve katarakt cerrahisindekarşılaşılan komplikasyonları saptamak, erken-geç postoperatif dönemdeki komplikasyonlarıdeğerlendirmek.YÖNTEM: Bu amaçla opere edilen 135 PES(+) ve kontrol grubu olarak 100 PES(-) senilkatarakt retrospektif incelendi. Ameliyat sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.-3. ve 6.ayda kontrol edildi,erken ve geç komplikasyonlar açısından değerlendirildi.BULGULAR: PES(+) kataraktlılardan 89'u erkekti (% 65.92) ve 63 olgu 61-70 yaşarasındaydı (%46.66). PES(-) kataraktlıların ise 56'sı (%56) erkekti ve 35'i (%35) 71-80 yaşarasındaydı.Çalışmamızdaki PES(+) olgularda matür katarakt tipi daha sık (63 olgu-%46.66)gözlenirken; PES(-) kataraktlı olgularda arkasubkapsüler katarakt daha sık tespit edilmiştir(35 olgu-%35).PES(+)'lu kataraktlılarda uygulanan cerrahi teknik açısından fakoemülsifikasyonun daha az(61 olgu-%45.18)), ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonunun (74 olgu-%54.81) ise daha fazlaolduğu gözlendi.PES(+) olguların katarakt cerrahisinde intraoperatif en sık komplikasyon intraoperatif myozis(%23.70) olurken, ikinci sırayı arka kapsül rüptürü (%9.62) almıştır.PES(+) olgularda postoperatif erken dönemde görülen en sık komplikasyon korneal ödem (36olgu-%26.66) olurken, ikinci sıklıkta G B artışı (20 olgu-%14.81), üçüncü sırayı fibrinreaksiyonu (12 olgu-%8.88) almaktadır.Postoperatif geç dönemde, PES(+) olgularımızdan 5'inde Nd:YAG lazer arka kapsülotomigerektirecek AKK (%3.70) izlenmiştir. Sadece 1 hastada kapsüler fimozis izlenmiş veNd:YAG lazer anterior kapsülotomi gerekmiştir. ki olgumuzda endoteliyal yetmezlik(%1.48) gelişmiş ve penetran keratoplastiye gerek duyulmuştur. PES(-) kontrol grubundasadece iki vakada Nd:YAG lazer arka kapsülotomi gerektirecek AKK (%2) izlenmiştir.SONUÇ: Psödoeksfoliasyon, yetersiz midriazis, zonüler yetmezlik, fakodonezise nedenolarak katarakt cerrahisini güçleştirmekte, erken postoperatif dönemde korneal ödem, G Byüksekliği ve fibrin reaksiyonu ile geç postoperatif dönemde AKK ve kapsüler fimozissıklığında artışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPURPOSE : To examine the demographic datas of cataract patients, to determinecomplications during cataract surgery (PECCE+IOL and PHACOEMULSIFICATION+IOL)and to determine early and late onset postoperative complications in the PseudoexfoliationSyndrome (PES).METHOD : 135 PES (+) senile cataract and PES (-) senile cataract that are operated areretrospectively studied. Patients are controlled postoperative first day, first month, thirdmonth, sixth month and are examined for postoperative early and late onset complications.RESULTS : In the PES(+) cataract cases, there was 89 men (%65,92), ages are between61-70 in 63 cases (%46,66). In the PES(-) cataract cases, there was 56 men (%56), ages arebetween 71-80 in 35 cases (%35).When we see the mature cataract type was more common (63 cases - %46,66) in thePES(+) cataract cases ; the posterior subcapsular type was more common (35 cases - %35) inthe PES(-) cataract cases.In our study, when we compared the surgical technique, extracapsular cataractextraction was more common (74 cases - %54,81) than phacoemulsification (61 cases -%45,18). The most common seen intraoperative complication in the PES(+) cases was miosis(%23,70), than, posterior capsular rupture (%9,62).Complications in the postoperative early period in the PES(+) cases were firstlycorneal edema (36 cases - %26,66), secondly rising in intraocular pressure (20 cases -%14,81) and thirdly fibrin reaction (12 cases - %8,88). Complications in the postoperativelate period we saw posterior capsular cataract only in five cases which required Nd:YAG laserposterior capsulotomy (%3,70). In one case there was capsular phymosis and we appliedNd:YAG laser anterior capsulotomy. In two cases endothelial insufficiency developed andthey required penetrating keratoplasty (%1,48). In the PES(-) control group, we saw posteriorcapsular cataract only in two cases which required Nd:YAG laser posterior capsulotomy(%2).CONCLUSION : Pseudoexfoliation complicates cataract surgery by way of mydriasis,zonular insufficiency and phacodenesis. It leads to corneal edema, rising in intraocularpressure and fibrin reaction in early postoperative period and it increases the frequency ofposterior capsular cataract and capsular phymosis in late postoperative period.