Pediatrik katarakt cerrahisi geçiren gözlerde aksiyel uzunluk ve santral korneal kalınlık değişimi
Axiel eye lenght and central corneal thickness changes after pediatric cataract surgery
- Tez No: 193130
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ÇİNAL, DOÇ.DR. TEKİN YAŞAR, PROF.DR. AHMET DEMİROK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
4. ÖZET1999-2006 yılları arasında 6 ay-12 yaş arasında pediatrik katarakt cerrahisi geçiren187 hastanın 374 gözü AGU ve SKK açısından incelendi.3 yıllık takip sonucunda preoperatif ortalama AGU opere gözde 21.97 mm ikenpostoperatif 22.62 mm ölçüldü. Opere edilmeyen gözde AGU preoperatif 21.87 mm ikenpostoperatif 22.67 mm ölçüldü. Unilateral afak bırakılan 17 gözde ortalama AGU 23.36(±1.97) iken hastaların diğer gözlerinde ortalama AGU 22.90 (±1.68) idi. Unilateral operepsödofak 113 gözde ortalama AGU 22.50 (±1.01) mm iken opere edilmeyen diğer gözdeortalama AGU 22.64 (±0.87) mm olarak ölçüldü.Buna göre afak gözlerin hastaların diğer gözlerine göre daha uzun olduğu saptandı.Unilateral psödofak gözlerde AGU, opere gözlerde diğer gözlere göre istatiksel olarak anlamlışekilde kısa bulunurken bu farkın klinik olarak anlamlı olmadığı tespit edildi.Unilateral opere gözlerde ortalama SKK 569.8 (±43.2) µm, opere edilmeyen gözlerdeortalama SKK 539.9 (±30.1) µm bulundu. Bilateral opere gözlerde ise ortalama SKK 576.3(±41.01) µm idi. Unilateral afak gözlerde ortalama SKK 586.0 (±35.4) µm iken aynıhastaların diğer gözlerinde ortalama SKK 540.4 (±25.8) µm idi. Unilateral psödofak gözlerdeortalama SKK=565.3 (±44.7) µm iken aynı hastaların diğer gözlerinde ortalama SKK=539.8(±31.7) µm idi.Unilateral afak opere gözler aynı hastaların diğer gözlerine göre daha kalın bulunurkenbenzer şekilde unilateral psödofak opere gözlerin de aynı hastaların diğer gözlerine göre dahakalın olduğu bulundu.Tüm bu değerler göz önüne alındığında pediatrik katarakt cerrahisi yapılan hastalardagörsel işlevsellik yanında santral korneal kalınlık ve göz uzunluk değişimi göz içi lensiyerleştirilenlerde fizyolojiye çok daha uygun bir şekilde sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAXIEL EYE LENGHT AND CENTRAL CORNEAL THICKNESS CHANGES AFTERPEDIATRIC CATARACT SURGERY374 eyes of 187 patients who were operated for pediatric cataract between 1999 and2006 years were examined for AEL and CCT.Mean AEL of the eyes before surgery was 21.97 mm, postoperative mean AEL ofoperated eyes was 22.62 mm. Preoperative mean AEL of fellow eyes was 21.87 mm,postoperative mean AEL of nonoperated fellow eyes was 22.67 mm. Mean AEL of unilateralaphakic eyes was 23.36 (±1.97) mm and mean AEL of the fellow eyes was 22.90 (±1.68) mm.Mean AEL of unilateral pseudophakic eyes was 22.50 (±1.01) mm, mean AEL of the othernonoperated fellow eyes was 22.64 (±0.87) mm.Aphakic eyes were longer than the fellow eyes. Pseudophakic eyes were statisticallyshorter than fellow eyes but there was no clinical significant difference between these eyes.Mean CCT of the unilateral operated eyes was 569.8 µm and mean CCT of thenonoperated eyes was 539.9 µm. Mean CCT of the the bilateral operated eyes was 576.3 µm.Mean CCT of unilateral aphakic eyes was 586 µm, mean CCT of the fellow eyes was 540.4µm. Mean CCT of unilateral pseudophakic eyes was 565.3 (±44.7) µm and mean CCT of thefellow eyes was 539.8 µm.Unilateral aphakic eyes were significantly thicker when compared with phakic felloweyes and unilateral pseudophakic eyes were thicker than the phakic fellow eyes.IOL implantation was more suitable for growth of the eyes which had undergonepediatric cataract surgey.