Çoçuklarda pelvik osteotomi uygulamalarımız
Our pelvic osteotomy applications in children
- Tez No: 193138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Salter pelvik osteotomi (SPO) ve Pemberton pelvik osteotomi (PPO) asetabülerdisplazi tedavisinde kullanılan güvenli ve başarılı cerrahi yöntemlerdir. KliniğimizdeSPO ve PPO yaptığımız hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını literatür ışığındadeğerlendirmeyi amaçladık.Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda,1997-2004 yılları arasında, Salter veya Pemberton pelvik osteotomi ameliyatları yapılan36 hastanın 46 kalçası çalışmaya alındı. Otuzüç gelişimsel kalça displazili (GKD)hastanın 43 kalçası, 2 Legg-Calve-Perthes'li (LCP) hastanın 2 kalçası, 1 travmatik kalçaçıkığı olan hastanın tek kalçası değerlendirildi. SPO yapılan hastalarda ortalama yaş 46ay, ortalama takip süresi 36 aydı. PPO yapılan hastalarda ortalama yaş 27 ay, ortalamatakip süresi 33 aydı.SPO yapılan hastalarda asetabüler indeksdeki düzelme 21º, merkez-kenar açısıortalama 31.3º bulundu. PPO yapılan hastalarda asetabüler indeksdeki düzelme 21.4º,merkez-kenar açısı ortalama 28.1º bulundu. PPO, asetabüler indeksi daha fazla düşürsede, tekniğe uygun yapılan Salter osteotomisi de, Pemberton osteotomisi kadarasetabüler indeksi düzeltmektedir (p>0.05).SPO sonrasında elde edilen Severin'in radyolojik ölçütlerine göre, çok iyi ve iyitoplamı %90.4; modifiye McKay klinik ölçütlerine göre çok iyi ve iyi toplamı %93.8olarak değerlendirildi. PPO sonrasında elde edilen Severin'in radyolojik ölçütlerinegöre, çok iyi ve iyi toplamı %78.6; modifiye McKay klinik ölçütlerine göre çok iyi veiyi toplamı %78.6 olarak değerlendirildi. Çalışmamızdaki her iki pelvik ostetomininradyolojik ve klinik sonuçları başarılıdır ve aralarında istatistiksel bir fark bulunmadı(p>0.05).18-48 ay arasında ve 48 aydan büyük hastalarda uygulanan pelvik osteotomisonuçları arasında, Severin'in radyolojik ölçütlerine göre istatistiksel olarak anlamlı birfark bulunamadı (%85.7, %90.9, p>0.05). 18-48 ay arasındaki hastalarda, modifiyeMcKay ölçütlerine göre yapılan klinik değerlendirmede, çok iyi ve iyi sonuçlar dahayüksek oranda olup, anlamlı fark saptandı (%91.4, %81.5, p0.05).GKD tedavisinde, başarılı sonuçlar üzerine olumsuz yönde etkili olan ve sıkgörülen en önemli komplikasyon femur başı avasküler nekrozudur. Çalışmamızda da,en sık görülen komplikasyon avasküler nekrozken (%18), en fazla Tip II avaskülernekroz görüldü (%87.5). Operasyon yaşının ve pelvik osteotomi türünün (Salter vePemberton) avasküler nekroz riskine anlamlı bir etkisi görülmedi (p>0.05).Her iki pelvik osteotomide de ortalama greft yükseklik kayıpları açısındanistatistiksel olarak anlamlı bir fark olmasa da; greft rezorpsiyonu yüksek oranda (%80)Salter osteotomisinde görüldü.
Özet (Çeviri)
Our Pelvic Osteotomy Applications in ChildrenSalter pelvic osteotomies (SPO) and Pemberton pelvic osteotomies (PPO) aresafe and successful methods which are used in the treatment acetabular dysplasia. Theaim of the study was to evaluate the clinical and radiological results of the patients withSPO and PPO in the light of literatüre.Forty-six hips of 36 patients to whom either Salter or Pemberton pelvicosteotomies were done in Fırat University Faculty of Medicine Department ofOrthopaedics and Travmatology between 1997 and 2004 were included in this study.Forty-three hips of 33 developmental dysplasia of the hip patients, two hips of 2 Legg-Calve-Perthes disease (LCP) patients and one hip of travmatic hip dislocation patientwere examined. Mean age was 46 months and mean follow-up time was 36 months inpatients with SPO. Whereas mean age was 27 months and mean follow-up time was 33months in patients with PPO.Correction of acetabular index was 21º and mean central-edge angle was 31.3º inSPO patients. Correction of acetabular index was 21.4º and mean central-edge anglewas 28.1º in PPO patients. Although PPO decreases acetabular index more than SPO,technically proper SPO corrects acetabular index as much as PPO (p>0.05).Sum of good and very good was 90.4% according to Severin?s radiologicalcriteria after SPO and it was 93.8 % according to modified McKay clinical criteria.These results were 78.6% and 78.6% after PPO respectively. In our study, radiologicaland clinical results of both osteotomies were successful and there was no statisticalsignificance (p>0.05).There was no statistical significance of pelvic osteotomy results according toSeverin?s radiological criteria in both patients between 18 and 48 months and patientsolder than 48 months (85.7%, 90.9%, p>0.05). Very good and good results weresignificantly more in patients between 18 and 48 months according to clinicalassessment with modified McKay criteria (91.4%, 81.5%, p0.05).Avascular necrosis of femoral head is the most important and frequentcomplication that affects the success in developmental dysplasia of the hip of treatment.In our study, avascular necrosis was the most frequent complication (18%) and Type IIavascular necrosis was the most common type among these (87.5%). The effect of ageat operation and type of pelvic osteotomy (Salter and Pemberton) was not significant onthe risk of avascular necrosis.In both osteotomies, mean loss of graft height was similar statistically, howevergraft resorption was mostly seen after Salter osteotomy (80%).