Karotis arterine stent yerleştirilen olguların takibinde B-flow ve doppler ultrasonografi yöntemlerinin etkinliğiğnin karşılaştırılması
Follow up of carotid artery stents; comparison of B-flow and doppler sonography.
- Tez No: 193178
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET:AMAÇ: Karotis arterine stent yerleştirilen olgularda neointimal proliferasyonundeğerlendirmesinde, B-flow ultrasonografi yönteminin etkinliğinin, renkli ve power Dopplerultrasonografi yöntemleriyle karşılaştırılması.GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2004 ve Mayıs 2006 tarihleri arasında, yaşları 54-77 arasındaolan (ortalama 65,9±6,6) 26'sı erkek, 8'i kadın olmak üzere toplam 34 olgu çalışmaya dahiledildi. Karotis arterine stent yerleştirilen olgular renkli, power Doppler ve B-flow ultrasonografiile, ortalama 12 ay takip edildiler (6 ay-2 yıl). Görüntüler ultrasonografi alanında deneyimli ikiradyolog tarafından, birbirlerinden bağımsız olarak neointimal proliferasyonun izlenebilirliğiaçısından değerlendirildi ve skorlama yapıldı. Skorlar Friedman ve Wilcoxon testleri ilekarşılaştırıldı. Bu üç sonografi yöntemiyle hesaplanan patent lümen alanlarının ortalamaları t-testile karşılaştırıldı. Gözlemciler arasındaki uyumluluk kappa istatistiği ile araştırıldı. Bu olgulardan5'inde anjiografik kontrol de yapıldı.BULGULAR: Patent olarak değerlendirilen tüm karotis arterlerindeki stentlerde, 6. aydaneointimal proliferasyon izlenmiş olup, kalınlığı 0.6-2.6 mm arasında (ortalama 1.2±0.5)değişmekteydi. Friedman ve Wilcoxon testlerinde, neointimal proliferasyonun izlenebilirliğiaçısından B-flow yönteminin renkli ve power Doppler sonografiden üstün olduğu görüldü.Kappa skoru gözlemciler arasında orta-iyi derecede uyumluluk gösterdi(0.551-0.682). Ortalamalümen alanları renkli Doppler sonografide 0.155 cm², power Doppler sonografide 0.145 cm², B-flow incelemede 0.127 cm² olup ?t-test?te farklılık anlamlı bulunmuştur.SONUÇ: Karotis arterine stent yerleştirilen olgularda neointimal proiferasyonun izlenebilirliğiaçısından B-flow tekniği özellikle ?overwriting? gibi artefaktlar içermemesi nedeniyle, renkli vepower Doppler sonografiye üstünlük sağlamakta olup takipte tercih edilebilecek alternatif biryöntemdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY:PURPOSE: To evaluate the neointimal proliferation after carotid stenting and compare theeffectiveness of color, power Doppler and B-Flow sonographyMATER ALS AND METHODS: After carotid stenting, 34 patients(age range:54-77 years;mean age: 65.9±6.6) were followed up to 12 mounths with color, power Doppler and B-Flowsonography. Visibility of neointimal layer with different sonographics techniques were gradedby two experienced radiologist from static images obtained in longitudinal views. Statisticalcomparison was performed using Friedman and Wilcoxon tests. Also the area of the vessel lumenwas calculated with three different techniques and the mean values were compared with t-test.RESULTS: All of the stents remained patent during the follow-up period. Neointimalproliferation was between 0.6-2.6 mm.(mean: 1.2±0.5mm.). Statistical analysis with Friedmanand Wilcoxon tests revealed that B-Flow was superior to color and power Doppler sonographyfor the evaluation of visibility of neointimal proliferation (p=0.000). Kappa scores revealed fairto substantial interobserver aggrement(0.551-0.682). The mean vessel lumen areas werecalculated as 0.155, 0.145 and 0.127 cm² with color, power Doppler and B-Flow sonography,respectively. T-test showed significant difference between all techniques(p=0.000).CONCLUSION: B-Flow is superior to color and power Doppler sonography in the evaluation ofneointimal proliferation after carotid stenting. This technique avoids owerwriting of the vesselwall and provides simultaneous imaging of blood flow and vessel walls.