Dört-damar oklüzyon iskemi modelinin uygulandığı sıçanlarda eritropoietinin nöroprotektif etkilerinin davranışsal ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Investigation of behavioural and biochemical aspects of the neuroprotective effects of erythropoietin in rats with four-vessel occlusion ischemia
  1. Tez No: 193190
  2. Yazar: EMEL DİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN HATİP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Eritropoietin (Epo), peptid yapıda diyaliz hastalarında anemi tedavisindekullanılmakta olan bir ilaçtır ve günümüzde yeni çalışmalar nöroprotektif etkiye sahipolduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, 4-damar oklüzyon (4-VO) iskemisi, vertebraldamarların kalıcı koterizasyonu ile birlikte ana karotis arterlerin bilateral olarak 10dakika süre ile 60 dakika aralıklarla iki kez klemplenmesiyle iskemi oluşturulmuştur.Çalışma 4 grup içermektedir: 1. sham, 2. serum fizyolojik uygulanan 4-VO, 3. 4-VO'dan 1 saat sonra Epo (20U/kg i.p.) uygulanan, Epo-1 ve 4. 4-VO'dan 6 saat sonraEpo (20U/kg i.p.) uygulanan, Epo-6.
Özet (Çeviri)
Erythropoietin (Epo) is a peptide derivative being used in treatment of anemia indialysis patients. Plethora of new studies revealed the neuroprotective activity of Epo.In this study, 4-vessel occlusion (4-VO) ischemia was induced by cauterization of thevertebral arteries and bilaterally occluding the carotid arteries for 10 min repeatedafter 60 min. The study included four groups: 1. sham, 2. 4-VO received saline,control, 3. 4-VO received Epo (20 U/kg i.p.) after one h, Epo-1, and 4. 4-VO receivedEpo (20 U/kg i.p.) after 6 h, Epo-6. The rats were decapitated at the end of theexperiments. The level of malondialdehyde (MDA) was measured by thiobarbituricacid method.