10-12 yaş grubu erkek sporcularda 12 haftalık antrenman programının fiziksel uygunluk ve solunum parametreleri üzerine etkisi
The effect of 12-week training program on physical fitness and respiration parameters of 10-12 age group male sportsman
  1. Tez No: 193191
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yaptığımız araştırmada, 10-12 yaş futbol oynayan erkek çocuklara 12 hafta süresinceuygulanan antrenman programının fiziksel uygunluk ve solunum parametreleri üzerine etkisininincelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmaya, yaşları 10 ile 12 yaş arasında bulunan, 20 deney ve 20 kontrol grubu olaraktoplam 40 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Antrenman programının etkisini araştırmak için boy,vücut ağırlığı, el kavrama ve bacak kuvveti, deri altı yağ ölçümü, dikey sıçrama, esneklik, 30m koşutesti, solunum performansını belirlemek için, VC, FVC, FEV1, FEV1/%FVC , FEF 25/75testleri yapıldı.İstatistiksel analizler için SPSS for Windows programı kullanılmıştır. Kontrol ve deneygrubu arasındaki farklılığı bulmak için Mann-Whitney U testi, hem kontrol hem de deney grubununilk ve son testleri arasındaki farklılığı bulmak için paired t testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to observe the effect of Training program, which is applied through12 week to the 10-12 age boys, on phsical Fitness and respiration parameters.Aging between 10-12 20 volunteer pupils as a control and 20 volunteer pupils as a test groupinvolved in the resarch. To search the effect of training; height, weight, hand clutch, and legendurance, to measure the subcutaneous fat, vertical jumping, flexibility, 30m racing testsconducted. To determine respiration performance VC, FVC, FEV1, FEV1/%FVC ,FEF 25/75tests ware carried out.For statistical analysis, SPPS for Windows commercial software was used. To find out thedifference between test and control groups Mann-Whitney U test was applied. In order to determinethe differences between pre-tests and end-tests of each group Paried T tests were performed.