Geçici hipergliseminin kontrast madde nefrotoksisitesi üzerine etkisi
Effect of non diabetic hyperglycemia on contrast induced nephropathy
  1. Tez No: 193189
  2. Yazar: NİHAN ÖLMEZ DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERGİN AKPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: İyot içeren radyokontrast madde kullanımı günümüzde bilgisayarlıtomografi teknolojisindeki gelişmeler ve girişimsel radyolojik yöntemlerin çeşit vekullanım sıklığındaki artışa koşut olarak önemli ölçüde artmaktadır. Nefrotoksisitekontrast madde kullanımının en bilinen yan etkilerinden biri olmasına karşınpatogenezi ve tetikleyici faktörleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada kontrastmadde kullanımı ile eş zamanlı olarak oluşturulan non diabetik geçici hiperglisemininkontrast madde nefrotoksisitesi üzerine etkisi araştırılmıştır.Gereç-Yöntem: Ağırlıkları 1,5-2,5 kg arasında değişen 10'ar adet YeniZellanda tavşanından oluşan dört küme oluşturuldu. Kontrol kümesine ek olarak,ikinci kümeye 2.5 ml/kg %20'lik dekstroz (hiperglisemik küme), üçüncü kümeye2mgl/kg iyonik kontrast madde (diatrizoat 370mgI/ml) (Kontarst kümesi) ve dördüncükümeye % 20 Dekstroz ( 2.5 ml /kg) + kontarst madde (750mgI/kg) verildi.Kümelerdeki her tavşanın işlem öncesi , 1. , 2. ve 5. gün kreatinin değerlerine bakıldı.Kontrol kümesi ile diğer kümelerdeki kreatinin değerlerindeki artış miktarıkarşılaştırıldı. Bazal serum kreatinin düzeyinde % 25' lik veya 0.5 mg/dl artış kontrastmaddeye bağlı nefrotoksisite olarak tanımlandı.Bulgular: Kümeler arasında hipergliseminin kontrast madde nefrotoksisitesiüzerine anlamlı etkisi saptanmamıştır.Sonuç: Çalışılan denek kümelerinde iyonik kontrast madde uygulaması ile eşzamanlı olarak oluşturulan geçici hipergliseminin kontrast madde nefrotoksisitesiüzerine etkisi saptanmamıştır. Ancak deneklerde kontrast madde kullanımına bağlınefrotoksiste gelişme sıklığının düşüklüğü yanıltıcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Contrast-induced nephropathy has become a significant source of hospitalmorbidity and mortality with the ever-increase use of iodinated contrast media indiagnostic imaging and interventional procedures such as angiography andcomputed tomography in high-risk patients. The aim of this study is the effect ofacute hyperglysemia level on iodinated contrast agent nephrotoxicity.Materials and methods: Fourty adult New Zeland rabbits weighting between 1,5-2,5kg. were divided in four groups. The first group was control group, the second groupwas hyperglysemic (2,5ml/kg %20 Dextrose was administrated) group, the thirdgroup was contrast group (2mgI/kg diatrizoat sodium 370mgI/ml) and the fourthgroup was contrast with hyperglysemic group. In all groups we have consideredbazal, first, second and fifth days of serum creatinine levels. The elevation of serumcreatinine level by >0.5mg/dl or >25% with in five days of radiocontrast mediainjection is defined as radiocontrast nephropathy.Findings: There weren?t significant diference on serum creatinine level between thegroups is defined as nephropathy.