Romatoid artritte subklinik ateroskleroz ile karotis arter intima-medya kalınlığı ve serum MMP-9 düzeylerinin ilişkisi
The association of subclinical atherosclerosis in rheumatoid arthritis with circulating MMP-9 concentrations and karotid artery intima media thickness
  1. Tez No: 193286
  2. Yazar: SERHAT IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEMİNUR HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Romatoloji, Biochemistry, Cardiology, Rheumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Romatoid Artritte Subklinik Ateroskleroz İle Karotis Arter İntima-Medya KalınlığıVe Serum MMP-9 Düzeylerinin İlişkisiDr.Serhat IşıkÖZETRomatoid artrit (RA), inflamasyon, sinoviyal hiperplazi ve etkilenen eklemlerdeharabiyet ile karakterize kronik, sistemik, otoimmün bir romatizmal hastalıktır. Agresifolarak büyüyen sinoviyal fibroblastların hücresel aktivasyonu RA patobiyolojisindeönemli bir özelliktir. Aynı zamanda bir çok hücresel ve moleküler yolak da hastalığınbaşlangıcında ve aktivitesinde yer almaktadır. RA de eklem harabiyeti serin proteazlar,katepsinler ve matriks metalloproteinazlar (MMP) gibi bir çok enzimlerin zarar vermesiile meydana gelir. MMP'ler ekstraselüler matriksin farklı bileşenlerini yıkan bir enzimailesidir. Yara iyileşmesi, gelişme ve rejenerasyon yanısıra doku bütünlüğününkorunması ve yeniden yapılanma gibi normal fizyolojik süreçlerde önemli rol oynarlar.Diğer yandan, MMP lerin aşırı ekspresyonu sonucu RA de olduğu gibi eklemlerin non-kollajen matriks bileşenleride yıkılır.Ateroskleroz RA'in inflamatuvar süreci ile ilişkili ortaya çıkan uzun sürelipatolojik bir süreçtir. RA'li hastalar aterosklerotik lezyonlara zemin hazırlayan klasik riskfaktörlerinin olmadığı durumlarda bile erken kardiyovasküler olay gelişimi açısından 2-5kat artmış risk altındadırlar. MMP'lere bağlı olarak matriks bileşenlerinin aşırı yıkımıaterosklerozda olduğu gibi patolojik doku şeklinde ortaya çıkar. İnsanda karotisdeaterosklerotik plaklar, RA de sinoviyum makrofajlar açısından zengindirler. Makrofajlar,RA'de kıkırdak harabiyetinde ve aterosklerozda ekstraselüler matriks yıkımına zeminhazırlayan MMP-9 uyarımında rol oynarlar. Bu çalışmanın amacı RA'de erkenaterogenez gelişiminde ve aktif sistemik inflamasyonda MMP-9'un muhtemel öneminiaraştırmaktır. Bu amaçla aktif hastalığı olan RA'li hastalarda dolaşımdaki MMP-9düzeyleri, karotis arter intima medya kalınlığı ile birlikte yaş ve cinsiyet açısındaneşleştirilmiş erişkinler ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Association Of Subclinical Atherosclerosis İn Rheumatoid Arthritis WithCirculating MMP-9 Concentrations And Karotid Artery İntima Media ThicknessDr.Serhat IşıkABSTRACTRheumatoid arthritis (RA) is a chronic systemic autoimmune rheumatic disorder,characterized by inflammation, synovial hyperplasia and destruction of the affectedjoints. The cellular activation of aggressively growing, matrix-degrading synovialfibroblasts is a prominent feature in the pathobiology of RA. Many cellular and molecularpathways are also involved in the genesis and activity course of the disease. Jointdestruction in RA is mediated by the attacks of numerous enzymes such as serineproteases, cathepsins, and the matrix metalloproteinases (MMPs). MMPs are a family ofenzymes that degrade different components of extracellular matrix. They play animportant role in normal physiologic processes of maintaining tissue integrity andremodeling, as in wound healing, processes of development, and regeneration. On theother hand, excessive expression of MMPs degrade non-collagen matrix components ofthe joints as in RA.Atherosclerosis is an ongoing long-term pathological process associated with theinflammatory disease course of RA. Patients with RA have a two to five times increasedrisk of developing premature cardiovascular diseases, although the classical risk factorsprecipitating the atherosclerotic lesions are often absent. Excessive degradation of matrixcomponents via MMPs occurs in the pathologic tissue destruction as in atherosclerosis.Human carotid atherosclerotic plaques are rich in foamy macrophages, which were alsoobserved in the lining layers and sublining areas of RA synovium. The macrophages areinvolved in the pathogenesis of inflammatory diseases, and MMP-9 induction, which willcontribute to cartilage destruction of RA or extracellular matrix degradation ofatherosclerosis. The aim of this study is to search potential implication of MMP-9 in thedevelopment of accelerated atherogenesis and active systemic inflammation of RA.Circulating MMP-9 levels together with the information on carotid ultrasonography inRA patients with active disease state were examined in comparison with the age- and sex-matched healthy adults as kontrols for this aim.