Okul çocuklarında astım eğitimi ve değerlendirilmesi
Education of asthma in school children and evaluation
- Tez No: 193287
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADIK DEMİRSOY
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
OKUL ÇOCUKLARINDA ASTIM EĞ T MVE DEĞERLEND R LMESÖZETSon yıllarda astım hastalığının anlaşılmasında yaşanan tüm gelişmelere rağmen tümdünyada astım morbidite ve mortalitesi artmaktadır. Bunun ana nedenlerinden birisi eğitimeksikliğidir.Bu araştırma Şubat-Nisan 2006 tarihleri arasında Ankara'daki bir özel okulda yapılmışolup çalışmaya 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyan 642 öğrenci alınmıştır. Çalışmada öğrencilere 67alt başlıktan oluşan 29 soru içeren bir anket dağıtılmıştır. Daha sonra öğrencilere tarafımızcahazırlanan bir astım eğitim kitapçığı dağıtılmış ve 1 hafta sonra aynı anket tekraruygulanarak bilgi düzeylerindeki değişim değerlendirilmiştir.Soru kategorilerine göre değerlendirildiğinde çalışma grubunun eğitim sonrasında astımgenel bilgisi ve astıma yaklaşım, astım belirtileri ve astım ataklarını tetikleyen etkenler, astımve spor, astım tedavisi ile astım ve okul konusundaki bilgi düzeyleri anlamlı şekilde artmıştır.Ayrıca tüm anket değerlendirildiğinde eğitim sonrasında toplam anket skorlarının anlamlışekilde arttığı saptanmıştır. Astımlı öğrenciler eğitim sonrasında astım belirtileri ve astımıtetikleyen faktörlerle ilgili sorularda astımı olmayan öğrencilerden istatistiksel olarak anlamlışekilde daha başarılı bulunmuştur. Eğitim öncesi fark olmamasına rağmen eğitim sonrasındakız öğrencilerin toplam anket skorları erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca hemeğitim öncesi hem de sonrasında annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin toplam anketskorlarının daha yüksek olduğu, fakat babanın eğitim düzeyinin anket sonuçlarına eğitimöncesi ve sonrasında etkisinin olmadığı görülmüştür. Çalışmamızın sonuçları, astımıolmayan sağlıklı ergenlerin eğitim öncesi ortalama düzeyde olan astım bilgilerinin eğitimsonunda yeterli düzeye çıktığını ve kitapçık şeklinde verilen eğitim materyalinin eğitimde etkiliolduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
EDUCATION OF ASTHMA IN SCHOOL CHILDREN AND EVALUATIONABSTRACTAlthough there have been striking advances in the clinical treatment of asthma inrecent decades, the frequency, morbidity and mortality of asthma are increasing and the maincause is accused to be the lack of education.A questionnaire including 29 questions and 67 subtitles was conducted in a privateschool in Ankara between February and April 2006. A total of 642 students from the 6th to 8thgrades answered the questionnaire. Later a brochure about asthma were distributed and thesame questionnaire was again carried out one week later to evaluate the degree of change intheir knowledge.We categorized the questions and evaluated the answers accordingly. The knowledgeof the students improved after the distribution of brochure in the categories stated below: i)general knowledge and approach to asthma, ii) the symptoms and triggers of asthma, iii)asthma and sport, iv) treatment of asthma, v) asthma and school. When we evaluated all theanswers together, the success improved significantly after the education. The students withasthma had significantly higher scores in the questions about symptoms of asthma and asthmatriggers than the students without asthma. Although there was no difference before theeducation, female students had significantly higher scores than male students after theeducation. Besides, the students whose mothers were educated from university had higherscores both before and after the education. However, the education of the father did notinfluence the results. The results of this study reveals that the average degree of knowledge ofhealthy adolescents about asthma improved sufficiently after the education and brochure, amaterial of education, is effective in education.