Şizofreni ve obsesif kompulsif bozukluk eştanısında nöropsikolojik değerlendirme ve silik nörolojik belirtiler: Spektrum kavramı açısından yaklaşım
Neuropsychological assessment and neurological soft signs in the comorbidity of schziphrenia and obsessive compulsive disorder: The concept of spectrum perspective
- Tez No: 193307
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı psikotik bozukluklar ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB)yelpazesi içinde şizofreni ve OKB eştanısı (şizofreni+OKB) olan hastalar ile az içgörülü OKBhastaların nöropsikolojik profil ve silik nörolojik belirtiler açısından araştırılmasıdır.Çalışma, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine başvuran veyapsikotik bozukluklar ve anksiyete bozuklukları polikliniklerinde takip edilmekte olan 30OKB, 13 az içgörülü OKB, 16 şizofreni+OKB ve 30 şizofreni hastası ile yürütülmüştür.Çalışmaya katılan tüm hastalara yürütücü işlevler, bellek ve dikkati değerlendirennöropsikolojik testler uygulanmıştır. Nörolojik silik belirtiler, nörolojik değerlendirme ölçeğiile, klinik belirtilerin şiddeti de psikiyatrik derecelendirme ölçekleri ile değerlendirilmiştir.Şizofreni+OKB grubu ile az içgörülü OKB grubunun nöropsikolojik testler ve siliknörolojik belirtiler açısından hiçbir anlamlı farklılık göstermediği bulundu. Az içgörülü OKBgrubu, OKB grubundan iz sürme testinde daha kötü performans, şizofreni grubundan daWisconsin Kart Eşleme Testinde daha iyi performans göstermesi ile ayrıldı. Silik nörolojikbelirtiler açısından şizofreni ve OKB grupları duyusal bütünleştirme, özellikle de grafestezialanında benzer bulundu. Şizofreni+OKB hastaları şizofreni grubundan anlamlı derecede dahaşiddetli grafestezi bozukluğu gösterdi. Şizofreni+OKB hastaları grafestezi dışındaki siliknörolojik belirtiler ve nöropsikolojik testler açısından şizofreni grubundan anlamlı farklılıkgöstermedi.Bu çalışmada elde edilen bulgular bilişsel işlevler ve silik nörolojik bulgular açısındanaz içgörülü OKB ve şizofreni+OKB'nin OKB- şizofreni spektrumu içinde birbirleri ile benzerve ortak özellikler gösteren bozukluklar olduğunu düşündürmektedir. Özellikle duyusalbütünleştirme işlevinin bu iki grupta OKB ve şizofreni hastalarından da daha bozuk olması, aziçgörülü OKB ve şizofreni+OKB'nin hem OKB hem de şizofreniye ait patofizyolojiksüreçlerin üst üste binmesi olarak yorumlanabilir. Ayrıca çalışmamız nöropsikolojik testler vesilik nörolojik belirtilerin OKB-şizofreni spektrum bozukluklarının araştırılması vetanımlanmasında yararlı bir yöntem olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the neuropsychological performance andneurological soft sign of the patients with comorbid schizophrenia and obsessive compulsivedisorder and the patients with obsessive compulsive disorder with poor insight.This study have been performed on the patients applied at routine outpatient services,psychotic disorders and anxiety disorders sections of Pamukkale University, Medical Faculty,Psychiatry Department. The sample of this study consisted of 30 obsessive compulsivedisorder, 13 obsessive compulsive disorder with poor insight, 16 schizophrenia with obsessivecompulsive disorder, 30 schizophrenia. All subject have been administeredneuropsychological tests battery including executive functions, memory and attention tasks.Neurological soft signs have been evaluated by using Neurological Evaluation Scale. Alsoseverity of clinical symptoms have been measured using psyhiatric rating scales.The schizophrenia +OCD group and OCD patients with poor insight did not show anysignificant differences on the neuropsychological performance and the severity ofneurological soft sings. The performance on the trail making test of OCD patients with poorinsight was poorer than OCD patients and their performance on the Wisconsin Card Sortingtest was better than schizophrenia patients. Schizophrenia +OCD group was not significantlydifferent in sensory integration particularly graphestesia. The patients with schizophrenia+OCD showed significantly more severe graphestesia disturbance than schizophrenia patients.Except of grafhestesia, patients with schizophrenia +OCD group was not different in respectof neuropsychological performance and neurological soft signs.The results of the study have suggested that schizophrenia +OCD patients and the OCDpatients with poor insight have shared similar features in the spectrum of obsessivecompulsive disorder and schizophrenia. Especially greater graphestesia disturbance in thesetwo groups than OCD and schizophrenia patients may be explained by overlappingpathophysiology of the two disorder. Neuropsychological tests and neurological soft signsmay be usefull to investigate the obsessive compulsive disorder and schizophrenia spectrum.