Umbilikal kord kanında ghrelin, leptin, insülin düzeylerinin yenidoğanın antropometrik ölçümleri ve glukoz düzeyi ile ilişkisi
The evaluation of anthropometrical values of the newborn infants with the umbilical cord blood ghrelin, leptin, insülin hormones and glucose levels
  1. Tez No: 193308
  2. Yazar: ZEYNEP CANAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ARİF AKŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kord kanında ghrelin, leptin, insülin,glukoz düzeylerinin yenidoğan bebeklerin büyüme parametreleriyle ve birbirleri ileolan ilişkilerini araştırdık. Kasım 2004 ile Haziran 2005 tarihleri arasında KadınHastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda doğan 619 bebekten rasgele olarak seçilen93 yenidoğan bebekten umbilikal kan örnekleri alınmış ve antropometrik ölçümleriyapılmıştır. 24 yenidoğan bebek, fetal gelişimi etkileyen anne faktörlerininbulunması nedeniyle çalışmadan çıkarılmış, 69 bebek çalışma kapsamına alınmıştır.Gebelik haftası New Ballard skoru ile saptanmış, ölçümlerin gebelik haftasına göreuyumluluğu Lubchenco eşeline göre tanımlanmıştır. 69 bebeğin 18'i preterm vegestasyon yaşına uygun ölçümlerde (AGA), term olan 51 yenidoğan bebeğin 33'üAGA ve 18'i gestasyon yaşına göre büyük (LGA) olarak saptanmıştır.Çalışmamızda, gestasyon yaşına göre küçük olan (SGA) ve pretermlerde de LGAsaptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
At the newborn infants, thecorrelation and interrelation were evaluated between growth parameters and chordblood ghrelin, leptin, insulin hormones and glucose levels. During November 2004to June 2005, 93 newborn infants were randomly selected in 619 deliveries in theOsmangazi University Maternity Ward. 24 infants were excluded because of thematernal conditions affected to fetal growth, 69 newborn were considered.Gestational age was assessed by the NewBallard scale and appropriation of measureswas done with the Lubchenco graphs. 18 in 69 newborn infants were premature andappropriate for gestational age (AGA), 51 in 69 were full term, 33 infants wereAGA, and 18 newborns were large for gestational age (LGA).