Son dönem böbrek yetmezliği hastalarında geleneksel olmayan risk faktörleri üzerine diyaliz tedavi modalitelerinin etkisi
Effect of dialysis treatment modalities on non- traditional cardiovascular risk factors in end stage renal failure patients
- Tez No: 193306
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETDiyaliz tedavisi gören SDBY hastalarının büyük bir kısmı kardiyovasküler hastalıklarnedeniyle ölmektedirler. Kardiyovasküler hastalıklar için geleneksel olmayan riskfaktörleri şunlardır; Kronik böbrek hastalığı tipi; azalmış glomerüler filtrasyon hızı;proteinüri; renin anjiyotensin sistem aktivitesi; ESS aşırı yüklenmesi; anormal Ca - Pmetabolizması; dislipidemi; anemi; malnütrisyon; inflamasyon; enfeksiyon;trombojenik faktörler; oksidatif stres; artmış homosistein düzeyleri; üremik toksinler .Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemodiyaliz Ünitesinde en az bir yıldır düzenli olarakhemodiyaliz ve SAPD tedavisi gören toplam 80 (HD: 40, SAPD: 40) hasta çalışmayaalındı. SDBY hastalarının geleneksel olmayan kardiyovasküler risk faktörlerinden;Hipoalbuminemi (alb); anemi (hb); inflamasyon (CRP); aşırı Demir Birikimi (ferritin);anormal Divalan iyon metabolizması (Ca, P, Ca x P, PTH); artmış ekstraselüler sıvıhacmi; hiperhomosisteinemi; protrombotik faktörlerden hiperfibrinojenemi;malnütrisyon parametrelerinden albumin, kreatinin , üre, total kolesterol incelenmiştir.Homosistein, LAD (sol atriyum boyutları ), üre hemodiyaliz hastalarında yüksekbulunmuştur. Albümin düzeyleri sürekli ayaktan periton diyaliz hastalarında dahadüşük fibrinojen ve kolesterol düzeyleri ise daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarakçalışmamıza alınan HD ve SAPD hastalarında geleneksel olmayan risk faktörlerindenanemi, Ca-P metabolizması, inflamasyon, aşırı demir birikimi üzerine diyaliz tedavimodalitelerinin etkisi farklı bulunmamıştır.Ancak yine geleneksel olmayan risk faktörlerinden hipoalbuminemi, malnütrisyon,hiperhomosisteinemi, trombojenik faktörler ve bağımsız bir risk faktörü olarak da elealınmış olan üremi üzerine diyaliz tedavi modalitelerinden olan hemodiyaliz ve sürekliayaktan periton diyalizi' nin etkileri birbirlerinden farklı bulunmuştur. Bu hastalarıntakip ve tedavilerinde bu risk faktörlerinin de değerlendirilmesi daha rasyonel biryaklaşım gibi görünmektedirANAHTAR KEL MELER: Geleneksel olmayan Kardiyovasküler risk faktörleri,Hemodiyaliz (HD), Sürekli ayaktan Periton Diyalizi (SAPD )
Özet (Çeviri)
SUMMARYCardiovascular diseases are the morbidity and mortality cause in chronic renaldiseases. Non-traditional cardiovascular risk factors and dialysis treatment modalitieseffects? on these risk factors are concerned in this study.Non-traditionalcardiovascular risk factors in end stage renal diseasese are ;chronic renal diseasetype( Diagnosis), decreased GFR, proteinuria, renin angiotensin system activity,volume over load, abnormal Ca-P metabolism, dyslipidemia, anemia, malnutrition,inflamation, infection, thrombogenic factors, oxidative stres, hyperhomocysteinemia,ureamic toxins.Total 80 ; 40 continous ambulatory peritoneal dialysis ( CAPD) and 40Hemodialysis patients in Hemodialysis unit of Dicle University Faculty of MedicineHospital were studied. Non-traditional risk factors; anemia ( hemoglobin), (Ca, P, Cax P and PTH) abnormal Ca-P metabolism, (CRP) inflamation, (Urea) decreasedglomerular filtration rate, (Fibrinogen ) thrombogenic factors, (plasma homocysteinelevels) Hyperhomocysteinemia, and (Ferritin ) iron over load, Left atrial dimension(LAD) extracelular volume load , (alb,Cr, urea,total cholesterol, ) malnutrition werestudied.Homocysteine levels, BUN, LAD were high in hemodiaysis patients. Albumin levelsare low in CAPD patients and fibrinogen level were higher in this group. Non traditinalrisk factors also have to be defined in chronic renal disease patients? follow up andmanagement because they have an important role in cardiovascular disease in thesepatientsKEY WORDS; Non-traditional cardiovascular risk factors, continous ambulatoryperitoneal dialysis ( CAPD), Hemodialysis