Elektromiyografik biyofeedback ile kombine edilen elektrik stimülasyon ve egzersiz uygulamalarının inme sonrası üst ekstremite rehabilitasyonunda motor ve fonksiyonel gelişim üzerine etkisi
The effect of electrical stimülation combined with Elektromyographicbiofeedback and exercise practices on motor and functional outcome of upper extremity rehabilitation after stroke
- Tez No: 193309
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONUR ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, mayıs 2005-haziran 2006tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fiziksel Tıp ve RehabilitasyonAnabilimdalı' na başvuran ve inme sonrası hemiparezi gelişen, 30 hasta üzerinde ESve EMG-BF kombine uygulamasının üst ekstremite motor ve fonksiyonel gelişimiüzerine ek bir fayda getirip getirmediğini araştırmak amacıyla yapıldı. Hastalar 3gruba ayrılarak, 1. gruba ES ve egzersiz, 2. gruba ES, EMG-BF ve egzersiz, 3. grubaise sadece egzersiz tedavisi yapıldı. Tüm tedaviler 4 hafta süre ile haftada 5 gün,günde 1 saat olacak şekilde uygulandı. Tedavi etkinliğini değerlendirmek amacıylaBarthel indeksi, Üst Ekstremite Fonksiyon Testi (ÜEFT), Brunnstrom' un hemiplejiküst ekstremite ve el için geliştirdiği motor iyileşme evreleri, aktif el bileğiekstansiyonunun gonyometrik ölçümü ve motricity indeks kullanıldı. Tedavi sonrası1. ve 2. grupta Brunnstrom' un el için geliştirdiği motor iyileşme evreleri(grup1=p
Özet (Çeviri)
Thisstudy aimed to investigate additional benefits of ES and EMG-BF to motorand functional outcome of upper extremity on 30 patients admitted toEskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of PhysicalTherapy and Rehabilitation, with hemiparesis after stroke. Patients were assignedinto three groups. Exercise and ES were performed for group 1, exercise, EMG-BFand ES were performed for group 2 and exercise alone for group 3. All procedureswere performed on hour in a day, 5 day in a week, for 4 weeks. Barthel index, upperextremity function test, Brunnstrom? s hemiplegic motor outcome grades for upperextremity and hands, goniometric measure of active wrist extension and motricityindex were performed to assess efficiency of treatment. There was statisticallysignificant improvement for Brunnstrom?s hemiplegic motor outcome grades forhand (grup1=p