Yapı sistemleri hesap yöntemlerinin karşılaştırılması boşluklu perdelerin yatay yükler altında çözümü
The Comparison of the caluculation methods of structural systems and the shear walls with openings calculation with finite elements method
- Tez No: 19331
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUMRU PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak yürütülen bu çalışma esas itibariyle iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, düzlemi doğrultusunda dış yüklerin tesirinde bulunan değişken enkesitli elemanlara sahip üç açıklıklı bir çerçeve sisteminin; çeşitli yüklemeler al tında değişik hesap metodları ile hesaplanması ve boyutlandırılmasının yapılması problemidir. Bu amaçla önce çerçeve sisteminin bir ön boyutlandırılması yapılmıştır. Bundan sonra değişik yüklemeler ve dış tesirler altında, değişik metodlarla sistemin çözümü yapılmıştır. Bu çözümlemelerden sonra elde edilen en elverişsiz kesit tesirlerine göre, yapının kesin boyutlandırılması yapılmıştır. Bu esnada çeşitli yüklemeler ve bu yüklemeler için kullanılan hesap metodları sırasıyla; ön boyutlandırma ve sabit yükler için Oçı Yöntemi, verilen ilave yükler için Matris Deplasman Yöntemi, yatay yük için Cross Yöntemi, düz gün sıcaklık değişmesi için Matris Kuvvet Yöntemi, mesnet çökmeleri için Cross Yöntemi ve Endirect Deplasman Yöntemi ile iki kesit için M, N, T tesir çizgileri çizilmiştir. ikinci bölümde; üç katlı antimetrik yüklü, simetrik bir boşluklu perdenin, önce Sonlu Elemanlar Yöntemi ile hesabı yapılmıştır. Daha sonra aynı sistemin fiktif bir çerçeve gibi ele alınıp, kirişlerin perde içinde kalan kısımlarının perde kenarından ne kadar uzaklıkta sonsuz rijit alınabile ceğini gösteren çeşitli X uzunluklarına göre fiçı Yöntemi ile çözümü yapılmış ve elde edilen sonuçlar Sonlu Elemanlar Yöntemi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF THE CALCULATION METHODS OF STRUCTURAL SYSTEMS AND THE SHEAR WALLS WITH OPENINGS CALCULATION WITH FINITE ELEMENTS METHOD SUMMARY In its historical development“the structural elements”has made comprehensive progress. The thick columns of older days has leaved instead of the columns as 10 or 15 times thinner than the older ones. The two reasons for that are the development of methods of calculation and the utilisation of some new methods that was not easy to be used before. The investigation of structures by engineers has two * purposes: a) Structures to be built must be safe enough b) The cost of the structure must stay in economical 1 i m its. The safety factor is no more desirable without economi- city. Today we are proceed that some indefinite systems are being calculated in paralel to the development of structural engineering in our country. This study which has been carried out for M. Sc. thesis, consists of two main chapters. In the first chapter, the analysis of a three span rein forced concrete plane frame subjected to various external effects is presented. Various structural methods have been used for each external effect. Thus, the applications and comparison of the methods have been illustrated. The preliminary cross-sectional dimensions of the frame, ine preliminary cross-sectional dimensions or trie -rrame have been designed thru utilization of the Slope-Deflection Method. As a result of this part, a sufficient result can b obtained in pre-designing of structural systems as decreasin the characteristic resistances of the material in some portions and as considering only the dead weight has shown s calculated for the different lengths X by using Slope-Deflection Method, fit the end of this study, the results of calculations both the finite elements method and the wide-column frame system are compared with. (x>