Elit teniscilerde glenohumeral eklem hareketliliği, skapular diskinezi ve omuz eklemi pozisyon hissinin değerlendirilmesi
Evaluation of glenohumeral joint range of motion, scapular dyskinesis and shoulder proprioception in elite tennis players
- Tez No: 193332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHTAP MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Baş üzeri atış sporu yapan atletlerin omuz eklemleri yüksek mikrotravmatik stresleremaruz kaldığı için bu kişilerin dominant omuzlarında, non-dominant omuzlarına kıyasla bazıfiziksel değişiklikler görülür.
Özet (Çeviri)
Introduction: As the overhead athletes? shoulder joints are exposed to high microtraumaticstresses, some physical alterations appear in their dominant shoulders when compared with thenon-dominants. It?s required to determine adaptations in the healthy throwing shoulder to definethe shoulder in the injury risk and, develop preventative and rehabilitative strategies for theoverhead athletes.Purpose: The purpose of this study was to evaluate the rotational range of motion, the jointposition sense in the rotational movements, scapular dyskinesis and the tension of posteriorcapsule and, compare the dominant and non-dominant shoulders of elite tennis players.Method: In January- March 2006, in tennis clubs around zmir, 7 women and 15 men (meanage 21.0±9.5 years) elite tennis players, playing tennis without any intervals at least for 5 years ,were participated in the study.The sociodemografic data, shoulder pain symptom in last 2 years, the glenohumeral joint rangeof motion, the joint position sense in the rotational movements, scapular dyskinesis and thetension of posterior capsule were evaluated.