Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesinde iş kazası sıklığı ve etkileyen risk faktörleri
The frequency of occupational injuries in the Trabzon Arsin Organized Industrial Zone and the affeching risk factors
  1. Tez No: 193379
  2. Yazar: MEHMET HAKAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
7. ÖZETİsağ ğ hizmetlerinin değş lı ı şerlendirilmesinde işyerlerinde çalıanlar arası işndakazasıgörülme sı ğ ve bunu etkileyen risk faktörlerinin belirlenmesinin büyükklııönemi vardı Trabzon'da ilk defa yapı bu çalı ile Trabzon İ Arsin İşr. lan ma li lçesiş çiler arası iş sı ğ veıOrganize Sanayi Bölgesinde çalı işan nda kazası klı nı iliş riskkilişfaktörlerini saptamak amaçlanmı r.tışKesitsel tipteki bu çalı Ocak 2006 - Haziran 2006 tarihleri arası 6 ayma nda,süreyle Trabzon Arsin Organize sanayi Bölgesinde çalı iş üzerinde yapı şr.ş çileran lmıtışÇalımaya iliş veriler 12:00-13:00 saatleri arası (öğ tatili) yüz yüze anketkin nda leş şyöntemiyle toplanmı r. Anket çalıtı masıtoplam 73 sorudan oluşmaktadı Anketter.işçilerin yaş cinsiyet, eğ, itim, gelir, vb. yönelik sosyo-demografik bilgiler, sigara veşalkol kullanı öyküleri, özgeçmişözellikleri, çalı klarıişkolu, birim, görevm tıştanı , işmemnuniyetleri, çalı biçimi ve süresi gibi işözellikleri, işmları ma çilerinmeslek yaş larıantı boyunca ve bir yıl içerisinde maruz kaldı işkları kazaları türleriniveiçeren sorularla, kişilerin anksiyete durumunu değerlendiren Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ-21 soru) ve depresyona yönelik riski belirlemek ve depresif belirtilerin düzeyinive şiddetteki değ iklikleri ölçen Beck Depresyon İiş ndeksi (BDI -21 soru) yeralmaktadı Yaşr. anan işkazalarıiçinde işgöremezlikle sonuçlanan kazalar ve bunedenle kaybedilen günlerden Kaza Tekrarlama Hı, Kaza Ağ k Hı ve İ Kazasıırlı zı şzışSı k Hı ölçütleri hesaplanmı r. Niteliksel veriler kikare testi, niceliksel veriler iseklı zı tıı rı şstudent t testi ile karş tılmı r. Niteliksel veriler sayılaş tı (%), niceliksel veriler isearitmetik ortalama standart sapma olarak sunulmuştur.İşçilerin sosyo-demografik özellikleri incelendiğinde araşrmaya toplam 1206tıinin katı ğıbunları % 70.0'inin erkek, % 30.0'ın ise kadı olup yaşkiş ldı n nı nortalamaları n 26.0 ± 8.0 olduğ erkeklerin yaşortalaması n 30.2 ± 8.1 olduğnı u, nı uşsaptanmı r.tıSon bir yı kaza geçiren kişsayı 236, kaza sayı 289, kaza görülme sı ğılda i sı sı klışise 19.6 olarak saptanmı r. Meslek hayatıtı boyunca kaza geçirme sı k hı ise %klı zı33.3'dür. Kadınlarda işgöremezlikle sonuçlanan kaza sayını9, işsı n günü kaybı n 62nıgün, erkeklerde ise işgöremezlikle sonuçlanan kaza sayı 280, işsı günü kaybı983gündür.Tüm işçilerde işgöremezlikle sonuçlanan kaza sayını 289, işsı n günü kaybınnıı1045, işkazasıtekrarlama hınımilyon işzı n çi-saatte 99.84, kaza ağ k hını milyonrlı zı nişçi-saatte 361.0 ve kaza sı k hınıbinde 240.0 olduğ görülmektedir.klı zın uİşkolları göre kaza görülme sı ğ makine sanayinde %31.8 hıyla enklıına zıı üktür. İ kollarışyüksek, kağt ve bası sanayinde (%12.24) ise en düşm arasındaki buı şfarkı nedeni ağ ve tehlikeli işkolları işkazasıriskinin fazla ve çalın r nda maıkoşulları n daha ağ olması r.nı r dıgeçirme sı ğ sigara içen ve bııSigara içmeyenlerin işkazası klı, rakanlardan, aynışekilde alkol içmeyenlerin kaza geçirme sı ğalkol içen ve bııklı rakanlardan istatistikselşolarak anlamlıekilde düşüktür (Sı yla p=0.021, p=0.024).rasıkazaları n görülme sı ğ n gelişıSonuç olarak yapı bu araşrmada işlan tı nı klını mişşülkelere hı çok daha fazla olduğ saptanmı r. Dolayıyla işzla u tı sı kazalarıbölgemiz veülkemiz için çok önemli bir halk sağğ problemidir.ılı
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYOccupational injuries have very significant material and psychological effectson workers? lives and on society.The prevalence of occupational injuries in the workplace and the determinationof the risk factors that affect this are of great importance in the evaluation ofoccupational health services. The aim of this study, performed for the first time inTrabzon, was to determine the frequency of occupational accidents among workers atthe Trabzon Province Arsin District Organized Industrial Zone and the relevant riskfactors. This cross-sectional study was carried out over a six-month period, betweenJanuary and June, 2006, among workers at the Trabzon Arsin Organized IndustrialZone. Data regarding the study were collected using the face-to-face questionnairemethod between 12:00 and 13:00 (lunch break).The questionnaire consisted of 73 questions. It included socio-demographicinformation regarding workers? ages, gender and education, income etc., employmentcharacteristics such as histories of cigarette and alcohol use, curriculum vitae features,the field of employment, job description, job satisfaction, working methods andduration, and questions regarding occupational accidents that workers had sufferedthroughout their working lives and within the previous year, and included the BeckAnxiety Inventory (BAI-21 questions) that analyses individuals? anxiety status and theBeck Depression Inventory (BDI-21 questions) that measures risk of depression andthe level and intensity of depressive symptoms.The data obtained from the questionnaire were entered onto a Microsoft OfficeExcel program and analysed statistically using the SPSS 13.0 Windows Packetprogram. Qualitative data were compared using the chi-square test and quantitativedata using Student?s t-test. Qualitative data are expressed as number (%) andquantitative data as arithmetical mean standard deviation.Accidents result/ing in an inability to work and the number of days lost onaccount of these were calculated using the Accident Repetition Level, AccidentSeverity Level and Occupational Accident Frequency Level criteria.According to the data obtained in the study, when workers? socio-demographicfeatures were examined it was determined that a total of 1206 individuals participatedin the study, of whom 70% were male and 30.0% female, with an average age of 26.0± 8.0 for women and 30.2 ± 8.1 for men.The total number of workers participating in the study in workplaces was 1206.Of these, 362 were female workers and 844 males. The number having had an accidentin the previous year was 236, the number of accidents 289, and accident prevalence19.6%. Accident prevalence throughout working life is 33.3%. The number ofaccidents resulting in an inability to work in women was nine, with 62 working dayslost, compared to 280 accidents for men and a loss of 983 working days.The number of accidents in all workers resulting in an inability to work was289, with a loss of 1045 working days, and a level of occupational accident repetitionof 99.84 in 1 million, an accident severity level of 361.0 in 1 million and an accidentfrequency level of 240.0 in 1000.In terms of work sphere, accident prevalence was highest in the machineindustry at 31.8% and lowest in the paper and printing industry (12.24%). The reasonfor this difference among work spheres is that the risk of industrial accidents is greaterin heavy and dangerous fields and that working conditions are worse.Significant correlations were observed between cigarette and alcoholconsumption in the workers participating in the study and occupational accidentfrequency. The frequency of occupational accidents among smokers was higher(22.2%) compared to non-smokers (16.7%). This difference was statisticallysignificant (p=0.021) There was also a statistically significant and similar correlationin terms of industrial accident frequency among workers who consume alcohol andthose who do not.In conclusion, it was determined that the frequency of occupational accidentswas much higher compared to that in developed countries. Occupational accidentstherefore represent a very important public health problem for Turkey and the regionconcerned.