Metabolik sendromda ABCC8 (SUR1) polimorfizminin incelenmesi
Determination of ABCC8 (SUR1)polymorphism in metabolic syndrome
- Tez No: 193378
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Moleküler Tıp, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Molecular Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
7. ÖZETMETABOLİK SENDROMU TEŞHİSİ ALMIŞ HASTALARDA ABCC8POLİMORFİZMİNİN İNCELENMESİMetabolik sendrom, insülin direncine bağlı hiperinsulinemi, glikoz metabolizmadeğişiklikleri, plazma trigliserit konsantrasyonunda artış, plazma HDL kolesterolkonsantrasyonunda düşüş ile karakterize; santral obezite, hipertansiyon, hiperkolesterolemi,hipertrigliseridemi ve hiperglisemi ile semptomlarının bir arada olduğu kompleks birhastalıktır. Amerikan Ulusal kolesterol eğitim programı 2001, erişkin tedavi paneli IIIraporuna göre bireyde metabolik sendromdan bahsedebilmek için aşağıda belirtilen metaboliksendrom tanı kriterlerinin beşinden en az üçünün mevcut olması gerekir. Bu tanı kriterleri,abdominal obezite (bel çevresinde artış, kadınlarda >88 cm, erkeklerde >102 cm), yüksektrigliserit seviyesi (>150 mg/dL) düşük HDL-K (kadınlarda 110 mg/dL), hipertansiyon (>130/85 mmHg) olmasıdır.Koroner kalp hastalığı ile ilişkisi açısından metabolik sendromda ensülin salınımı düzenleyensülfonil üre reseptörü ve bu reseptörü sentezleyen gen lokusunun aydınlatılmasının önemiortadadır. Mevcut literatürde bu konuda bir çalışmaya rastlanmadığından çalışmamızda,metabolik sendromda ABCC8 polimorfizminin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla,daha önce Trabzon ve çevresinde metabolik sendrom prevelans çalışması amacı ile taranan4809 kişiden, yaşları 21- 80 arası metabolik sendrom tanı kriterinden beşi pozitif 58 kişi(hasta), yaşları 22-75 arası kriterlerin beşi negatif olan 43 bireyin (kontrol) DNA ları izoleedildi; Metabolik sendromlu olgularda ABCC8 için ekson 16 ve ekson 18 deki çeşitlipolimorfizmler DNA dizi analizi yöntemi ile çalışılmıştır. Ekson 16 (accession no U63437),ekson 18 (accession no L78225) referans dizileri karşılaştırılarak polimorfizm taramasıyapıldı. Çalışmanın sonunda, HSSUR1 geni ekson 16 723. kodonda, ekson 18 759, 760, 761.kodonlarında tespit edilen polimorfizmler, normal bireylerde çok farklı, tip II diyabetle ilişkisiincelenmiş olan SUR 1 geninin ekson 18 759. kodonundaki polimorfizmi ile kısmen farklıolduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYDETERMINATION OF ABCC8 (SUR1) POLYMORPHISMIN METABOLİC SYNDROMEMetabolic syndrome is a complex disease charecterised by insulin dependenthyperinsulinemia, changes of glucose metabolism, increase of plasma triglyseridesconcentration, decrease of plasma HDL cholesterol concentration; combined with symptomescentral obesity, hypertension, hypercholesterolemia, hypertriglyceridemia and hyperglycemia.Diagnosis of metabolic syndrome was made by having at least three criteria of five metabolicsyndrome criteria according to report of National Cholestrerol Education Program 2001, thediagnostic criteria are abdominal obesity (increase of waist circumference; female >88 cm,male >102 cm), high level of triglyserides (>150 mg/dL) low of level HDL-K (female 110 mg/dL), hypertension(>130/85 mmHg). Due to opinion about metabolic syndrome is a preparatory of coronaryheart disease it is apparent that consideration of clarification sulphonyl urea receptor regulateinsulin secretion and gene loci synthesized this protein. We could not found any file about thisissue in literature. Aim of the study was investigated SUR1 polymorpism and gene loci inmetabolic syndrome. Subjects were chosen among 4809 persons which study had beenperformed to determine prevelance of metabolic syndrome in Trabzon. 101 subjects between21-80 years old (56 female, 45 male) among those secreened subjects were included to thestudy. Control group was consisted of 43 subjects (24 female, 19 male); metabolic syndromegroup was 58 subjects (32 female, 26 male). All pateints with metabolic syndrome had fivediagnostic criteria of NCEP ATP III. Sequence was alignment and scan for polymorphismwith reference (for exon 16 HSSUR116 with accession no U63437, for exon 18 HSSUR118with accesion no L78225) by MEGA 3.1 programme. At the end of study, we establishedthere were significant differences polymorphism of gene loci (exon 16 codon 723heterozygote C/T and exon 18 T759T, D760E, L761F) between groups.