Sıçan testislerinde biyopsinin oluşturduğu travmatik hasarın onarımına kök hücrelerin katkısının mikroskopik olarak incelenmesi
Microscopic evaluation on regenerative effect of stem cells against traumatic degeneration caused by biopsy in rat testis
  1. Tez No: 193382
  2. Yazar: RAŞİT GÖKAY GÜLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Morfoloji, Üroloji, Biotechnology, Morphology, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
30ÖZETSIÇAN TESTİSLERİNDE BİYOPSİNİN OLUŞTURDUĞU TRAVMATİK HASARINONARIMINA KÖK HÜCRELERİN KATKISININ MİKROSKOPİK OLARAKİNCELENMESİBu çalışma, sıçan testisinde aspirasyon biyopsisi ile oluşan travmatik etkiye karşı kökhücrelerin iyileştirici etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi.Kök hücreler üretilerek beşinci pasajdan sonraki 5. günde süspansiyon haline getirildi.Erişkin erkek sıçanlar her grupta 6 denek olacak şekilde, 3 gruba ayrıldı. Kontrol Grubusıçanlara herhangi bir cerrahi işlem yapılmadı. Cerrahi + PBS Grubu sıçanların skrotum veTunica albuginea'ları cerrahi makasla açıldı. Bu kısımdan enjektör ile testise girilip 0.25ml'lik testis aspirayonu yapıldı. Bu aspire edilen yere 0.25 ml fosfat tamponlu steril çözelti(PBS) enjekte edildi. Tunika albuginea ve skrotum derisi dikilerek cerrahi işleme son verildi.Cerrahi + Kök Hücre Grubu sıçanlara, cerrahi operasyon ve aspirasyon biyopsisi, Cerrahi +PBS Grubundaki sıçanlara yapıldığı gibi uygulandı ve bu aspire edilen testis kısmınaenjektörle 0.25 ml mezenşimal kök hücre süspansiyonu verildi.Bu uygulamalardan onaltı gün sonra, hayvanlar dekapite edildi ve histolojikdeğişikliklerin incelenmesi için, skrotumları açılarak, testisleri çıkarıldı. Testis parçaları ışık veelektron mikroskopik incelemeler için rutin fiksasyon ve takip aşamalarından geçirildikten sonrakesilerek boyandı. Hazırlanan preparatlarda gerekli incelemeler yapıldıktan sonra resimlerçekildi.Cerrahi + PBS ve Cerrahi + Kök Hücre Gruplarında Leydig hücreleri spermatogoniumlar,spermatositler ve spermatidlerde atrofi, bunların nükleuslarında piknozis, peritubuler doku ileSertoli hücreleri ve spermatogoniumlar arasında açılmalar, germinal hücrelerde eozinofilikdejenerasyon, eozinofil dejenerasyonlu germinal hücrelerin eozinofilik yuvarlak hücre gruplarıoluşturması, germinal hücre sayıları ve seminifer epitel kat sayısında azalma, tubul lümenindeolgunlaşmasını tamamlamamış, germinal hücre miktarında artış görülmüş, bu bozukluklarCerrahi + Kök Hücre Grubunda daha az izlenmiştir.Sonuç olarak, bu araştırmada, kemik iliği kök hücrelerinin, aspirasyon biyopsisi sonrası,sıçan testisinde rejenerasyonu hızlandırarak iyileştirici etki yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
31SUMMARYMicroscopic Evaluation on Regenerative Effect of Stem Cells Against TraumaticDegeneration Caused by Biopsy In Rat TestisThe purpose of this study was to investigate the curing effect of stem cells against thetravmatic effect caused by aspirasyon biopsy in a rat?s testis.Stem cells were produced and the suspensions on the fifth day after the fifth passagewere used. 18 mature male rats were divided into three equal groups. No surgical operationwas done on control group rat. The scrotal skin and tunica albugineas of the Surgical + PBSGroup rats were incised by using a lancet. 0.25 ml of testicular tissue was aspirated using ana syringe. 0.25ml phosphate buffered solution (PBS) was injected into this aspirated place.Tunica albugineas and skrotum skin were sewed and surgical operation ended. Surgicaloperation and aspirasyon biopsy were applied to Surgical + Stem Cell Group rats the sameway as they were done on Surgical + PBS Group rats and 0.25 ml mesenchymal stem cellsuspension injected to this aspirated testis part.On day sixteenth, the rats were decapitated. Their scrotums were incised and testeswere removed for examine histologic studies. Testis pieces were cut and stained after routinefixation and follow-up phases which were appropriate for light and electron microscopicstudies. Having examined tissue slides, some photographs were taken.In both Surgical + PBS and Surgical Stem Cell Groups, atrophy in Leydig cells,spermatogonia, spermatocytes and spermatids; piknozis in their nuclei, widening amongperitubuler tissue, Sertoli cells and spermatogonia; eosinophilic degenaration in germinal cellshave been observed. Furthermore, round cell groups formed by eosinophilic-degeneratedgerminal cells; decrease in the number of germinal cells, layers of seminiferous epithelialcells; and an increase in immatured, waste germinal cells in the tubule lumen have beenobserved. However, in Surgical + Stem Cell Group, these defects were observed lesscompared to Surgical + PBS group.Overall, our results suggested that the bone marrow stem cells may improve testisregeneration after the aspiration biopsy.