Etanolün fare testisi üzerine olan toksisitesine karşı askorbik asitin koruyucu etkisinin mikroskopik olarak değerlendirilmesi
Microscopic examination about protective effect of ascorbic acid against ethanol toxicity on mouse testis
- Tez No: 193383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Üroloji, Morphology, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Etanolün Fare Testisi Üzerine Olan Toksisitesine Karşı Askorbik Asitin KoruyucuEtkisinin Mikroskopik Olarak DeğerlendirilmesiEtanol testis toksini olarak bilinmektedir. Onun testisteki toksisitesini oksidatif stresiartırarak yapabileceği fikrinden hareketle, bir antioksidan olan askorbik asitin fare testisindebu toksisiteye karşı koruyucu etki yapıp yapmadığını belirlemek için bu çalışmayıgerçekleştirdik. Bu amaçla BALB-C türü 24 erişkin erkek fare kullanıldı ve 4 gruba ayrıldı:kontrol, etanol, etanol + askorbik asit, askorbik asit.Farelerin alkole alışabilmeleri için iki haftalık alıştırma peryodu yapıldı. Bu peryoddansonra, üç haftalık deney peryodu gerçekleştirildi. Sıvılar fare şişelerine konarak farelerinisteye bağlı olarak sıvı almaları sağlandı. Kontrol grubu, etanol grubu, etanol + askorbik asitve askorbik asit gruplarına ait farelerin sırasıyla çeşme suyu, etanol, etanol + askorbik asit veaskorbik asit almaları sağlandı.Deney peryodunun sonunda, farelerden alınan testis parçaları rutin doku takiplerindensonra kesildi, boyandı; ışık ve elektron mikroskopla incelendi. Işık mikroskopik olarak, etanolgrubunda, kontrol grubuna göre, Leydig hücreleri ve miyoid hücrelerde bir miktar atrofi,peritubuler doku ile Sertoli hücreleri ve spermatogoniumlar arasında belirgin açılmalar,seminifer tubulde spermatogoniumlarda atrofik dejenerasyon, primer spermatositlerdenekrotik dejenerasyon, lümene en yakın yuvarlak germinal hücrelerde eozinofilikdejenerasyon, olgunlaşmasını tamamlamamış germinal hücrelerin lümene dökülme sıklığındaartış izlendi. Elektron mikroskopik olarak, Sertoli hücresi içinde belirgin lipofuksininklüzyonu, lipid vakuolleri ve büyük boş vakuol oluşumunda artış izlendi.Etanol + askorbik asit grubunda ve askorbik asit grubunda, ışık ve elektronmikroskopik olarak, spermatogoniumlar, spermatositler, spermatidler, Sertoli hücreleri veLeydig hücreleri kontrol grubundakilere benzer görünümde izlendi. Etanol + askorbik asitgrubunda, bazı seminifer tubullerde, sadece bazı spermatositlerde apoptotik dejenerasyonlarizlendi.Askorbik asit grubunda, Leydig hücrelerinde, diğer gruplardakilere göre biraz büyümeve daha düzgün kontür dikkat çekti.Sonuç olarak bulgularımız, etanolün fare testisinde, daha çok Sertoli ve Leydighücrelerinde, bir miktar da spermatogenik hücrelerde dejeneratif değişiklikler oluşturduğunu;askorbik asitin bu bozuklukları, etanol toksisitesine karşı koruyucu etki yaparak, düzelttiğinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Microscopic Examination About Protective Effect of Ascorbic Acid Against EthanolToxicity on Mouse TestisEthanol is known as a testicular toxin. Its toxicity may be via increase oxidative stressin the testis. Ascorbic acid is an antioxidant agent. We done this study whether ascorbic acidhas a protective effect against ethanol toxicity on mouse testis. We used 24 adult male BALB-C mice and divided them into four groups: control, ethanol, ethanol + ascorbic acid andascorbic acid.In the first two weeks, we made mice become addictive to alcohol. After this period,three weeks experimental period was succeeded. Mice drank the fluids ad libitum in bottles.Mice in the group of control, ethanol, ethanol + ascorbic acid and ascorbic acid drank tapwater, ethanol, ethanol with ascorbic acid and ascorbic acid respectively.After the experimental period, pieces of testis were taken and rutin tissue followingprocedure was carried out and cut, stained, and examined by light and electron microscope.In ethanol group, light microscopically, we found atrophy in myoid and Leydig cells,widening between Sertoli cell, spermatogonium and peritubular tisssue, atrophic degenerationin spermatogonium, necrotic degeneration in primary spermatocyte, eosinophilic degenerationin germinal cells near to lumen, increase in sloughing of immature germinal cells to thelumen. Electron microscopically, an increase in lipofuscin pigment, lipid vacoules and largeempty vacoules were seen in Sertoli cell.In ethanol + ascorbic acid group, spermatogonia, spermatocytes, spermatids, Sertoliand Leydig cells were similar to control group in both light and electron microscope. In sometubules of this group, apoptotic degeneration were seen in a few spermatocytes.In ascorbic acid group, Leydig cells became larger and their contours were moreregular.As a result of the study, the data showed that ethanol cause more degenerative changesin Sertoli and Leydig cells than spermatogenic cells, and ascorbic acid repairs thesedegenerations and has a protective effect against ethanol toxicity.