Kavite dezenfektanlarının ve antibakteriyel dentin bonding siteminin, kompomer restorasyonların mikrosızıntı ve bağlanma kuvvetlerine etkisi
The effect of cavity disinfectants and antibacterial dentin bonding system on microleakage and bond strength of compomer restorations
  1. Tez No: 193412
  2. Yazar: FÜSUN İREM TOTU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ERONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Klorheksidin (Consepsis) ve benzalkonyum klorür (Tubulucid Blue) içeren iki kavitedezenfektanının ve biri antibakteriyel etkili (Clearfil Protect Bond) iki (Prime&Bond NT) dentin bağlayıcısistemin, antibakteriyel etkinliklerinin araştırılması ve kompomer restorasyonları ile birliktekullanımlarının mikrogerilme ve mikrosızıntı değerlerine etkisinin in-vitro incelenmesi amaçlandı.Dana dişleri üzerinde ?diş kavite yöntemi? kullanılarak, Consepsis, Tubulucid Blue, ClearfilProtect Bond ve Prime&Bond NT(PBNT) uygulamasının, S. mutans, L. acidophilus ve C. albicansüzerine etkinlikleri araştırıldığında, PBNT hariç tüm materyallerin üç mikroorganizma üzerinde deanlamlı antibakteriyel etkinlik gösterdiği, PBNT'nin ise sadece C.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the antibacterial effect of two cavity disinfectants whichcontain chlorhexidine (Consepsis) and benzalkonium chloride (Tubulucid Blue) and two dentinbonding agents (Prime&Bond NT) one of which have antibacterial effect (Clearfil Protect Bond) andalso to search their effects in vitro, on microtensile bond strength and microleakage of compomerrestorations on primary teeth .Antibacterial effect of Consepsis, Tubulucid Blue, Clearfil Protect Bond and Prime&Bond NT(PBNT) on S. mutans, L. acidophilus and C. albicans was evaluated by tooth cavity method usingbovine teeth. All materials tested except PBNT showed significant antibacterial effect on all threemicroorganisms whereas antibacterial effect of PBNT was found significant only on C.