Çocuklarda oral helicobacter pylori varlığının gastrik helicobacter pylori eradikasyonunun başarısına ve diş çürüğüne etkisinin araştırılması
The reserach of the effect of oral helicobacter pylori presence in children on gastric helicobacter pylori eradication and dental caries
  1. Tez No: 193417
  2. Yazar: SANİYE ÇİÇEK YANAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ERONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Dentistry, Gastroenterology, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmamıza yaşları 5-15 arasında değişen gastrik yakınmaları nedeniyle endoskopikdeğerlendirmeye alınan 105 hasta dahil edildi ve bireylerin dental plak, mide ve tükürük örnekleritoplanarak analizleri yapıldı. Ayrıca aynı yaş grubunda gastrik yakınmaları olmayan kontrol grubundadental plakta Hp ve tükürükte Streptococcus mutans mikrobiyolojik olarak değerlendirildi. Bireylerin31'inde patolojik olarak midede H.pylori saptandı. Hp (+) bulunan bireylerin oluşturduğu test grubunaeradikasyon tedavisi uygulandıktan altı ay sonra örnekler alınarak değerlendirildiğinde Helicobacterpylori dental plak örneklerinde, eradikasyon tedavisi öncesinde % 44.8 bulunurken, tedavi sonrasında% 12.8 oranında gözlendi.Helicobacter pylori enfeksiyonu saptanan hastalar ile kontrol grubu bireyleri arasında,bireylerin plak indeksleri, oral hijyen alışkanlıklarının anlamlı farklılıkları olmadığı, Helicobacter pylori(+) hastalarda Streptococcus mutans sayımının daha yüksek çıkması nedeniyle çürük riskitaşıyabilecekleri ve bu bakteri bulunan bireylerde dental plağın diş fırçalama gibi mekanik ve kimyasalyöntemlerle uzaklaştırılmasının gastrik enfeksiyonların yayılımının ve re-enfeksiyonların önlenmesindegerekli olduğu; H. pylori'nin oral kavitede diğer bakteriler ve özellikle S. mutans ile ilişkisini gösterenyeni çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
105 subjects aged between 5-15 years with gastric complaints who had undergoneendoscopic examination were included in the study and the saliva, dental plaque and gastric mucosasamples were obtained and analysed. The presence of H. pylori in the dental plaque and the salivaryStreptococcus mutans counts were investigated by microbiologically in healthy subjects as well. H.pylori in dental plaque and gastric samples were analysed. Helicobacter pylori was determinedpathologically in 31 gastric mucosa of individuals?. After six months in the test group who had given foreradication thearapy of H. pylori the samples were obtained to evaluate the presence of H. pylori indental plaque and 44.8 % of the test group who were the bacteria positive was reduced to 12.8 %.In the present study no significant relationship was found between the control and test groupsregarding their caries prevalance, plaque indices and oral hygiene habits. H. pylori (+) subjects withhigh counts S. mutans could be considered as a high caries risk group and these bacteria should beeliminated mechanically by tooth-brushing and chemical agents to prevent the transmission and re-infection of gastric infections and further investigations are needed to demonstrate the relationshipbetween H. pylori and oral flora especially Streptococcus mutans.