Adölesan annelere verilen eğitimin öz güven ve öz bakım güçlerine etkisinin incelenmesi
The research of the effect of the education given to the adlescent mothers on the strength of their self confidance and self care
  1. Tez No: 193418
  2. Yazar: BAHAR KALPALP UZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHİRE BOLIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZETAdölesan Annelere Verilen E itimin Öz-Güven Ve Öz-BakımGüçlerine Etkisinin ncelenmesiBu ara tırma okur yazar olan, 12-19 ya ları arasında, lo usalıkları bitmi ve ilkbebekleri altı aya kadar olan anneler üzerinde annelerin öz-bakım ve öz-güven güçlerininölçülüp e itimin etkisini annelerin öz-güven ve öz- bakım güçlerinde incelemek amacıylaplanlanan tanımlayıcı ve kesitsel bir ara tırmadır.Ara tırma Kastamonu ili Araç ilçesi sa lık grup ba kanlı ına ba lı 6 Sa lık Oca ındaETF `ye kayıtlı ve çalı maya alınma kriterlerine uyan 30 adölesan anne ilegerçekle tirilmi tir.Adölesan anneler ile ilk görü meler 14-15-16 Mayıs 2006, ikinci görü meler ise 29-30-31 Mayıs 2006 tarihlerinde yapılmı tır.Ara tırma da Bilgi Toplama Formu, Pharis Öz-Güven Ölçe i, Öz-Bakım GücüÖlçe i kullanılmı tır. Veriler sayı ve yüzdelik, ortalama, standart sapma, min-max de erleri,non-parametrik Testlerden iki e arasındaki farkın önemlilik Testi (Independent Samples Test/T Test), varyans analizi (oneway anova) ve Post Hoc testlerden Bonferroni düzeltmeli tekrarlıvaryans analizi kullanılarak de erlendirilmi tir.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF THE EFFECT OF THE EDUCAT ON G VEN TO THEADOLESCENT MOTHERS ON THE STRENGTH OF THE R SELF CONF DENCE ANDSELF CARE.This research is a descriptive and cross- sectional research that aims to measure the strengthof self-care and self confidence of the mothers who are literate, between the ages of 12-19,completed the time after childbirth and whose first babies are at sixth month, and to assess theeffect of the education on the strength of the mother?s self-care and self confidence. This researchis formed by 30 adolescent mothers who adjust to the criterions of the examination and whoregistered ETF in 6 village clinic connected Health Group Chairmanship in Kastamonu /Araç.The first interviews with the adolescent mothers have been done in May 14- 15-16, 2006and the second interviews have been done in May 29-30-31, 2006.The data is evaluated by using number and percentage, average, standard deviation, min-max values, Independent Samples test/ T test, and one way anova and Bonferroni corrective andrepative oneway anova from the post Hoc tests. The most important results of the research are;• The difference between the education given to adolescent mothers and the averageof their self confidence points is found meaningful.( T:-16,251, Sd:29, Sig.(2- tailed):0,000,P