Hipertansif hastalarda kinapril'in sol ventrikül hipertrofisi, diyastolik fonksiyonlar ve TİMP-1 düzeyi üzerine etkileri
The effects of quinapril on left ventricular hypertrophy, diastolic functions and plasma TIMP-1 levels in hypertensive patients
- Tez No: 193438
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHRİ AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
IX-ÖZETH PERTANS F HASTALARDA K NAPR L' N SOL VENTR KÜLH PERTROF S , D YASTOL K FONKS YONLAR VE TIMP-1 DÜZEYÜZER NE ETK LERAmaç: Hipertansiyonda ve diyastolik disfonksiyonda kalbin bağ dokusunda fibrozisoluşumu artmaktadır. Tissue inhibitor of matrix metalloproteinase-1 (TIMP-1), kandakidüzeyi hücre dışı matrix fibrozisi ile ilişkili olarak değişen biyokimyasal bir göstergedir.Renin-anjiotensin-aldosteron sistemi (RAAS) blokerleri başta olmak üzere antihipertansiftedavi ile sol ventrikül hipertrofisinde (SVH) ve diyastolik disfonksiyonunda (SVDD)iyileşme olmaktadır. Bu çalışmada, SVH ve SVDD'u olan hipertansif hastalarda, biranjitensin dönüştürücü enzim inhibitörü (ADE ) olan kinapril'in TIMP-1 düzeyi, SVH veSVDD üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık.Metod: SVH ve SVDD'si olan ve son 3 ay içinde ADE kullanmayan 30 hipertansif hasta(14 erkek, ortalama yaş: 64,3 ± 8,5) çalışmaya dâhil edildi. Tüm hastalara 20 mg/günkinapril tedavisi başlandı, doz titre edilerek 40 mg/gün'e çıkarıldı. Kan basıncı kontrolaltına alınmayanlarda kombinasyon tedavisine (12,5 mg/gün hidroklorotiazid ile) geçildi.Tedavi öncesi hastalarda ekokardiyografi ile sol ventrikülün diyastolik çapı (SVDÇ),interventriküler septum (IVS) ve posterior duvar (SVPD) kalınlıkları ölçülerek solventrikül kitle indeksi (SVK ) hesaplandı. Ayrıca transmitral PW Doppler kayıtları ile E veA dalgaları, isovolümetrik gevşeme zamanı (IVGZ) ve E dalgası deselerasyon zamanı(DZ) ölçümleri yapıldı. Doku Doppleri ile Em ve Am dalgaları ölçüldü. E/A ve Em/Amoranları hesaplandı. TIMP-1 düzeyleri venöz serum örneklerinden ELISA yöntemi ileçalışıldı.
Özet (Çeviri)
X-SUMMARYTHE EFFECTS OF QUINAPRIL ON LEFT VENTRICULAR HYPERTROPHY,DIASTOLIC FUNCTIONS AND PLASMA TIMP-1 LEVELS IN HYPERTENSIVEPATIENTSPurpose: Hypertension and left ventricular diastolic disfunction (LVDD) predispose tofibrosis in cardiac extracellular matrix. Plasma level of tissue inhibitor of metalloproteiasetype-1 (TIMP-1) was shown to be correlated with the extend of extracellular fibrosis. It isknown that antihypertensive therapy, especially renin-angiotensin-aldosterone system(RAAS) blockers, leads to regression in both LV hypertrophy (LVH) and LVDD. In thisstudy we investigate the effects of quinapril on TIMP-1 levels, LVH and LV diastolicfunctions in patients with hypertension and LVDD.Method: A total of 30 hypertensive patients with LVH and LVDD (14 male, 16 female,mean age 64,3±8,5) were enrolled to this study. The patients were consisted of those whowere not on an ACE inhibitor therapy for at least three months. The initial dose of quinaprilwas 20 mg /day in all patients. In case of insufficient blood pressure control, first quinaprildose was increased to 40 mg / day then a diuretic (12,5 mg /day hydrochlorothiazide) wasadded. Before initiation of therapy LV end diastolic diameter (LVEDD), interventricularseptum(IVS) thickness, LV posterior wall (LVPW) tickness were measured bytransthorasic echocardiography (TTE) and LV mass index (LVMI) were calculated in allpatients. Additionally transmitral pulse wave (PW) Doppler velocities of E and A waves,isovolumetric relaxation time (IVRT) and deceleration time (DT) of E wave were recorded.By tissue Doppler imaging (TDI), Em and Am waves? velocities were measured, E/A andEm/Am ratios were calculated.