ST yüksekliği olmayan akut koroner sendromlu hastalarda clopidogrel tedavisinin perkütan koroner girişim öncesi ve sonrası inflamatuar belirteçler üzerine etkileri
The effects of clopidogrel pretreatment on pre and postprocedural inflammatory markers in patients with non st elevated acute coronary syndromes undergoing percutenous coronary intervention
  1. Tez No: 193437
  2. Yazar: EBRU ÖZPELİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER KIRIMLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
9-) ÖZETST YÜKSEKL Ğ OLMAYAN AKUT KORONER SENDROMLU HASTALARDACLOP DOGREL TEDAV S N N PERKÜTAN KORONER G R Ş M ÖNCES VESONRASI NFLAMATUAR BEL RTEÇLER ÜZER NE ETK LERAmaç ve Gerekçe:Kronik ateroskleroz ve akut koroner sendrom patofizyolojisinde inflamasyonun rolüçok iyi bilinmektedir.ST elevasyonsuz akut koroner sendrom ve perkütan girişim sonrasında rutin olarakkullanılan clopidogrel, her ne kadar antiagregan bir ilaç olsa da, yapılan bazı in vivo ve invitro çalışmalar bu molekülün antiinflamatuar etkinliğini de ortaya koymuştur. Ancak akutkoroner sendromda, clopidogrel tedavisinin antienflamatuar etkinlik açısındandeğerlendirildiği kontrol gruplu bir çalışma yoktur.Çalışmamızda ST elevasyonsuz akut koroner sendrom ile hastaneye başvuranhastalarda, erken invaziv tedavi planlanarak girişim sonrası clopidogrel verilen grup ilebaşvuru anından itibaren clopidogrel verilen grup arasında, perkütan koroner girişim (PKG)öncesinde ve sonrasında scd40L ve hsCRP düzeyleri açısından fark olup olmadığınıaraştırdık.Metod:ST elevasyonu olmayan akut koroner sendromlu 52 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastalar iki gruba ayrıldı. Erken invaziv tedavi planlanan 23 hastaya, clopidogrelbaşvurudan itibaren 24-36 saat içersinde yapılan PKG sonrasında 600mg yükleme dozundaverildi (grup 1).29 hastaya ise başvuru sırasında 300mg clopidogrel yükleme dozundaverilerek, PKG'e kadar geçen süre içersinde doz 600mg'a tamamlandı (grup 2).Her ikigrubun bazal, girişimden hemen önce ve girişimden 24 saat sonraki hsCRP ve scd40Ldüzeyleri ölçüldü.Bulgular:Her iki grubun bazal hsCRP ve scd40L değerleri arasında anlamlı fark yoktu. Grup2'de PKG öncesi hs CRP, bazale göre değişmezken,scd40L anlamlı olarak azaldı.Grup1'deise bazal ve PKG öncesi hsCRP ve scd40L değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı.Her iki grupta da PKG sonrasında PKG öncesine göre anlamlı düzeyde hsCRP ve scd40Lartışı oldu. Ancak grup2 `de PKG sonrasındaki hsCRP ve scd40L artışı grup1'e göreanlamlı olarak daha azdı.(hsCRP:2,5 vs 4,7mg/L p=0,001 , sCD40L:1,9 vs 5,3ng/mLp=0,04).Her iki gruptaki hsCRP ve scd40L değerleri tabloda ayrıntılı olarak gösterilmiştir.57Grup-1 Grup-2 P değerihs-CRP bazal* 5,3 7,1 0,82scd40L bazal** 11,9 10,5 0,63hs-CRP PKG öncesi* 8,1 7,1 0,4scd40L PKG öncesi** 10,1 8,4 0,06hs CRP PKG sonrası* 13,3 8,4 0,0550,006scd40L PKG sonrası** 15,9 11,4(median değerler kullanılmıştır.)* mg/L **ng/mlSonuçlar:Bu sonuçlar erken başlanan clopidogrel tedavisinin, AKS sırasında, PKG'e kadargeçen süre içerisinde plak yırtılması ile tetiklenen ve PKG sonrasında, işlem ile ilişkiliolarak tetiklenen inflamasyonu baskılamada etkin bir tedavi yöntemi olduğunudüşündürmektedir.58
Özet (Çeviri)
10-) SUMMARYTHE EFFECTS OF CLOP DOGREL PRETREATMENT ON PRE ANDPOSTPROCEDURAL NFLAMMATORY MARKERS N PAT ENTS W TH NONST ELEVATED ACUTE CORONARY SYNDROMES UNDERGO NGPERCUTENOUS CORONARY INTERVENTIONBackground and PurposeThe role of inflammation in chronic atherosclerosis and acute coronary syndrome (ACS)pathophysiology is well known.Clopidogrel is used routinely in acute coronary syndromes and percutenous coronaryinterventions (PCI) because of its potent antiplatelet actions. But it was recently shownthat, this molecule has also some antiinflammatory effects. But so far, there is no plasebocontrolled study about Clopidogrel?s antiinflammatory effects during ACS.In this study, in patients with non ST elevated ACS undergoing PCI, the effects ofClopidogrel pretreatment on preprocedural and postprocedural hsCRP and sCD40L levelswere investigated.Method:A total of 52 patients with non ST elevated ACS were enrolled to the study. Onegroup recieved Clopidogrel immediately after PCI with a loading dose of 600mg. (Group 1,n=23)The other group was given Clopidogrel on admission with a loading dose of 300mg. Thedose was then completed to 600mg till the PCI.(Group 2,n=29) Baseline, preprocedural(just before PCI), and postprocedural (24 hours after PCI) hsCRP and sCD40L levels weremeasured in each group.Results:Baseline hsCRP and sCD40L levels were similiar in each group. In group 2,preprocedural hsCRP level was not different from baseline level, whereas preproceduralsCD40L was significantly lower than baseline. In group 1 neither hsCRP nor sCD40Lchanged significantly before PCI compared with baseline. In both groups there was asignificant increase in inflammatory markers after PCI. But the degree of this increase wassignificantly higher in group 1 compared with group 2. (hs CRP: 4.7 vs 2.5 mg/L, p=0,001sCD40L: 5.3 vs 1.9 ng/mL, p=0,04) The levels of hsCRP and sCD40L in each group areshown in details in table.59Grup-1 Grup-2 P değerihs-CRP baseline* 5,3 7,1 0,82scd40L baseline** 11,9 10,5 0,63hs-CRP preprocedural* 8,1 7,1 0,4scd40L preprocedural** 10,1 8,4 0,06hs CRP postprocedural* 13,3 8,4 0,055scd40L postprocedural** 15,9 11,4 0,006(median values are used)* mg/L **ng/mlConclusion:These results show that, early initiation of Clopidogrel treatment in patients with non STelevated ACS undergoing PCI, results in a decline in inflammatory status bothpreprocedurally and postprocedurally.60