Endometrium, serviks, over kanserlerinde lenf nodu diseksiyonunun ve çıkartılan lenf nodu sayısının sağkalım üzerine etkisi
The effect of lymphadenectomy and number of removed lymph node on survival in endometrium, cervix and ovarian cancers
  1. Tez No: 193442
  2. Yazar: SELİM PIRPANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR SAYGILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETEndometrium, serviks ve over kanserlerinde lenf nodu metastazı sağkalımoranlarını etkileyen önemli bir faktördür. Üç kanser grubunda da lenf nodu metastazıile sağ kalım oranları azalmaktadır. Günümüzde bu jinekolojik kanserlerin cerrahitedasvisinin bir basamağını da lenf nodu diseksiyonu oluşturmaktadır.Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada endometrium, serviks ve overkanseri tanısı almış hastalarda lenf nodu diseksiyonunun sağkalım oranları üzerineolan etkisi incelenmiştir.Çalışmamızda endometrium, serviks ve over kanser grubundaki hastalardacerrahi tedavi sırasında lenf nodu diseksiyonu yapılmasının sağ kalım oranlarınıarttırdığı bulunmuştur. Endometrium kanseri için P=0,037, serviks kanseri içinP=0,009, over kanseri için P=0,011.Endometrium, serviks ve over kanser gruplarında, cerrahi tedavi sırasındabelirlenen ortalama lenf nodu sayılarının altında veya üstünde, lenf noduçıkartılmasının sağkalım oranları üzerine olan etkisi incelendi. İstatiksel olarakanlamlı bir ilişki bulunamadı.5
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn endometrium, cervix and ovarian cancer lymph nodes metastases is animportant factor which effect the survival rates. İn these gynecologic cancer groups,metastases of lymph nodes decrease the survival rates of patients.In this retrospective study, the effect of pelvic, paraaortic and pelvic+paraaorticlymphadenectomy on survival rates of patients with endometrium, cervix and ovariancancer was examined.In our study we found that in these three gynecologic cancerlymphadenectomy increased the survival rates of patients. This increasing was foundsignificant in statistical analysis. (P=0,037 for endometrium cancer group, P=0,009for cervix cancer group and P=0,011 for ovarian cancer group.)The median numbers of removed lymph nodes were found for pelvic, paraaorticand pelvic+paraaortic lymphadenectomy in endometrium, cervix and ovarian cancergroups. The remove of lymph nodes above or below these median lymph nodenumbers was not found significant in survival rates of patients in endometrium, cervixand ovarian cancer groups.6