Radyofrekans uygulanarak yapılmış deneysel intervertebral disk dejenerasyonu modeli
Experimental disk degeneration model using radiofrequency application
  1. Tez No: 193443
  2. Yazar: CEM HAKAN YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
RADYOFREKANS UYGULANARAK YAPILMIŞ DENEYSELİNTERVERTEBRAL DİSK DEJENERASYONU MODELİDr. Cem Hakan YURTSEVER, DEÜ Tıp FakültesiDEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji AD 35330 İnciraltı / İZMİRÖZETAMAÇ: Tavşanlarda radyofrekans (RF) uygulanarak oluşturulan disk dejenerasyonumodeli ile biyokimyasal ve histopatolojik değişikliklerin gösterildiği standart bir hayvanmodeli oluşturmak.YÖNTEM: Bu çalışmada 18 adet tavşan kullanıldı. İki tavşanın kontrol grubu olarakalındı. Kalan tavşanların tümünde L4-5 disk mesafesine 19g iğne ile girilmesi, L3-4 diskmesafesine seviye 3 (42 derece) ve L2-3 disk mesafesine seviye 2 (52 derece) RFuygulaması yapıldı. Altı tavşanın İVD' leri 15. günde histopatolojik incelemeye alındı.Kalan 10 tavşan ise 30. günde sakrifiye edilerek İVD' ler histopatolojik ve biyokimyasalolarak incelendi. Histopatolojik olarak kollajen (K) yapısı, neovaskülarizasyon vekondrositler incelenirken, biyokimyasal olarak Nükleus pulpozus (NP) su içeriği, tip IIkollajen miktarı ve sülfatlanmış glikozaminoglikan içeriği araştırıldı. Sonuçlar Kruskal -Wallis varyans analizi ve Mann-Whitney-U testi ile karşılaştırıldı.BULGULAR: 15. günde altı tavşanın histopatolojik incelemesinde: üç işlemindeyapıldığı İVD'lerin tümünde belirgin fark olmaksızın anulus fibrozus (AF)'undevamlılığının bozulduğu ve homojenizasyonun kaybolduğu gözlenirken, NP'dakondrositlerin gruplar şeklinde ortaya çıktığı ve düzensiz yerleşimli K demetleri ilekarakterize fibröz bantlar izlendi. Üç işlemde 15.günde histoplatolojik olarak diskdejenerasyonunu desteklemekteydi. 30.gündeki İVD'lerin histopatolojik incelemelerindebenzer bulgular saptanırken, farklı olarak RF uygulanan disklerde neovaskülarizasyonizlendi. Biyokimyasal olarak İVD'lerin tümünde olmakla birlikte istatistiksel anlamlıolarak grup 3'te nükleus su içeriğinin azaldığı, grup 2'de tip II K miktarının düştüğüsaptanırken sGAG oranlarında değişim saptanmadı.SONUÇ: Biyokimyasal ve histopatolojik bulgular ışığında RF ile standart, güvenilir vekolay uygulanabilir bir hayvan modeli oluşturulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: İntervertebral disk dejenerasyonu, radyofrekans, hayvanmodeli.1
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL DISK DEGENERATION MODEL USINGRADIOFREQUENCY APPLICATIONPURPOSE: To create a standard animal model in which radifrequency is applied torabbits to demonstrate the biochemical and histopathological features of diskdegeneration.METHODS: 18 rabbits were used in this study. The control group consisted of tworabbits and remaining 16 rabbits constituted the study group. The L4-5 level waspunctured with a 19g needle and RF energy was applied to L3-4 (level 3), and L2-3 (level2) levels to the intervertebral disks in the study group. Six rabbits were sacrified on the15.day and the intervertebral disks were taken for histopathological examination. Theremaining 10 rabbits in the study group were sacrified on the 30.day and thehistopathological and biochemical examinations were performed. Histopathologicallycollagen structure, neovascularization and chondrocytes were examined, andbiochemically water content of the nucleus pulposus, amount of type II collagen andsulfated glucosaminoglicans were measured. The results were compared using Kruskal -Wallis variance analysis and Mann-Whitney-U test.RESULTS: The histopathological examination of the six rabbits that were sacrified onthe 15.day revealed that the permanence of the annulus fibrosis was interrupted and thehomogen structure was lost. At the same time the condrocytes were observed to appear ingroups and fibrous band which consisted of irregular collagen fibers developed in the NP.All three procedures applied supported disk degeneration. The histopathologicalexamination of the intervertebral disks of the rabbits that were sacrified on the 30th dayrevealed similar results while neovascularization was observed in the RF appliedintervertbral disks. Biochemically all three groups demonstrated decrease in watercontent (statistically significant in group three) and type II collagen (statisticallysignificant in group two) in the NP. There were no changes in the amount of sGAG.CONCLUSION: In the guidance of biochemical and histopahological findings; astandard, acceptable and easily applicable animal model was created.KEY WORDS: Intervertebral disk degeneration, radiofrequency, animal model2