Pediatrik yaş grubu primer idiyopatik parsiyel epilepsilerinde kantitatif manyetik rezonans görüntüleme ile amigdala volümlerinin değerlendirilmesi
Quantitative mri of the amygdala in childhood idiopathic partial epilepsy
- Tez No: 193458
- Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dr Demet Günsür10.1.TÜRKÇE ÖZETPED ATR K YAŞ GRUBU PR MER D YOPAT K PARS YELEP LEPS LER NDE KANT TAT F MANYET K REZONANSGÖRÜNTÜLEME LE AM GDALA VOLÜMLER N NDEĞERLEND R LMESAMAÇ: Parsiyel epilepsili pediatrik hasta grubunda amigdala volümünde normalçoçuklar ile farklılık olup olmadığının araştırılmasıMETOD: Çalışmada 2- 16 yaşları arasında EEG ve klinik bulgularla idiyopatik parsiyelepilepsi tanısı konup izlenen 29 hasta retrospektif olarak saptandı. Kontrol grubu olarakise yaş (3-17 yıl) ve cinsiyet özellikleri benzer, epilepsi dışı nedenlerde kraniyal MRGincelemesi elde olunan 19 çocuk değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubundaMMR,perinatal etkilenme öyküsü olan, bilinen veya şüpheli nörodejeneratif hastalığıolanlar, intrakraniyal yer kaplayan oluşumu olan ve intrakraniyal enfeksiyon geçirenlerçalışmaya alınmadı. Hasta ve kontrol grubunun aynı radyolog tarafından sağ ve solamigdala volüm ölçümleri yapıldı. Amigdala volüm ölçümleri için yaşa göre düzeltmeyöntemi uygulandı.BULGULAR: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunun ölçülen-düzeltilmemiş amigdala volümleri daha düşük bulundu ve sonuç istatistiksel olarakanlamlı idi(p=0,036, p=0,022). Düzeltilmiş sol amigdala volümü hasta grubundaanlamlı olarak azalmış iken (p=0,042), düzeltilmiş sağ amigdala volümü hasta grubundadaha küçük olmakla birlikte sonuç istatistiksel olarak anlamlı değildi(p=0,062).EEG'nin işaret ettiği hemisferdeki amigdalanın karşı tarafa oranla daha düşük volümesahip olduğu görüldü. Ancak sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı değildi.SONUÇ: diyopatik parsiyel epilepsili çocuk hastalarda kontrol grubu ilekarşılaştırıldığında, EEG lokalizasyonuyla aynı taraftaki amigdalada daha belirginolmak üzere her iki amigdalada volümetrik azalma olduğu gösterildi. Düzeltilmişamigdala volümündeki düşüş sol parsiyel epilepsili hastalarda istatistiksel olarakanlamlı oranda iken sağ parsiyel epilepsili hastalarda sonuç anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Dr Demet Günsür10.2. NG L ZCE ÖZETQUANTITATIVE MRI OF THE AMYGDALA IN CHILDHOOD IDIOPATHICPARTIAL EPILEPSYPURPOSE: The purpose of this study is to compare the amygdala volumes of childrenwith idiopathic partial epilepsy and normal pediatric age patients using volumetric MRIand to determine if there is significant differance.METHODS: Twenty-nine patients with idiopathic partial epilepsy between 2- 16 yearsof age were studied. Nineteen age (3- 17) and sex matched healthy children served asthe control group. Patients with the history of any MMR,perinatal insult, intracranialinfection or neurodegenerative disease were excluded. The right and left amygdalarvolumes of the study and control group patients were evaluated using volumetric MRIby the same radiologist.RESULTS: The right and left amygdalar volumes were found significantly decreasedin the study patients compared with the control subjects (p=0,036, p=0,022). Thecorrected left amygdalar volume was found significantly decreased in the study patients(p=0,042). The corrected right amygdala volume was decreased in the study patientscompared with the control subjects but the result was not istatisticaly significant(p=0,062). The amygdala ipsilateral to the seizure focus was smaller but the result wasnot significant.CONCLUSIONS: In patients with either left or right idiopathic partial epilepsy, thevolüme of amygdala was significantly smaller than in normal controls. Both left andright corrected amygdalar volumes were decreased in the study group patients but theresult was significant only in left partial epilepsy patients.