Renal hücreli karsinomlarda survıvın, P53 ve PGP'nin prognostik değeri
Prognostic significance of survivin, P53 and PGP in renal cell carcinoma
- Tez No: 193479
- Danışmanlar: PROF.DR. KUTSAL YÖRÜKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET?Renal Hücreli Karsinomlarda Survivin, p53 ve PGP'nin Prognostik Değeri?Dr. Halil Fırat BAYTEK NDokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji A.D.nciraltı/ ZM RAmaç ve hipotez: Tüm kanserlerin yaklaşık % 3'ünü oluşturan renal hücreli karsinom (RHK),standart kriterlere göre düşük risk grubuna girmesine karşın, metastaz ve/veya nüks gelişenhastaların erken tanınması RHK için tanımlanan standart prognostik parametrelerden fazlasınıgerektirir. Bu amaçla, dünya çapında bir çok merkezde, çok sayıda farklı molekülün RHK'daprognostik değeri araştırılmaktadır. Biz çalışmamızda apopitoz mekanizmalarında ve hücre siklusdüzenlenmesinde görev yapan survivin ve p53 ile çoklu ilaç direncinde rol aldığı bilinen P-glikoproteinin (PGP) renal hücreli karsinomdaki prognostik değerini araştırdık.Yöntem: 1986-2004 yılları arasında nefrektomi yapılan ve RHK tanısı alan 104 hastanın tümörlübloklarına ait hematoksilen-eozin boyalı kesitleri ile raporları incelenmiş T evresi, nükleer derecesi,histolojik alt türleri listelenmiş ve güncel bilgilerle gerekli değişiklikler yapılmıştır. Tümör venormal böbrek parankimini bir arada içeren kesitler survivin, p53 ve PGP antikorları ile standartstreptavidin-biotin yöntemi uygulanarak boyanmıştır. mmunhistokimyasal değerlendirmesemikantitatif olarak yapılmış ve sonuçların tümör evresi, Furhman nükleer derecesi, histolojik tür vesağ kalımla ilişkisi araştırılmıştır.Bulgular: Pozitif kontrolün sağlanabildiği 34 olgunun yalnızca üçü PGP ile boyanmıştır. p53 ile eşikdeğerinin üzerinde boyanan tümör sayısı 14 (%13.5) olup, p53 pozitifliği tümör evresi ile ilişkili(p=0.014) bulunmuştur. Survivin 49 olguda (%52.9) değişen yoğunluk ve yaygınlıkta, nükleer ya dasitoplazmik boyanma göstermiştir. PGP pozitifliği tüm klinik-patolojik değişkenlerle ilişkisiz olaraksaptanmıştır. p53'ün tümör evre ve derecesi ile ilişkili ancak sağ kalımla ilişkili olmadığı sonucunavarılmıştır. Survivin pozitifliğinin klinik ve patolojik değişkenler ve sağ kalımla ilişkili olmadığı,buna karşın tanı anında metastazı bulunan ve tanı anında metastazı olmayıp da sonradan metastatikhastalık saptanan olgularda benzerlik olduğu bulunmuştur. Ayrıca metastaz gelişen ve gelişmeyenolgular arasında survivin ekspresyonu arasında anlamlı fark saptanmıştır (p=0.02 ).Sonuç: p53'ün prognozla ilişkisinin dolaylı olduğu, prognostik faktör olmadığı gözlenmiştir.Survivin pozitifliğinin metastatik potansiyeli olan RHK'ları belirlemede faydalı olabileceği ancaktek başına özgüllük ve duyarlılığının düşük olduğu, bağımsız prognostik faktör olmadığısaptanmıştır. Kemoterapiye büyük oranda dirençli RHK'da bu dirençten sorumlu mekanizmanın tekbaşına PGP olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY?Prognostic significance of survivin, p53 and PGP in Renal Cell Carcinoma?Purpose of review: Renal cell carcinoma (RCC) consists 3% of all human malignancies. Morethan the standart prognostic parameters are needed to identify the tumors with metastaticpotential, but classified in low risk group. By the way, various biologic molecules are beingstudied for their prognostic significance, worldwide. In this study, we evaluated the proteinssurvivin and p53 which are entegrated in cell cycle regulation and apoptosis, and P-glycoproteinwhich plays a role in multidrug resistance.Material and methods: We established the data from pathology reports, H&E stained slides of104 patients who has undergone radical nephrectomy, diagnosed as RCC, and had archivalmaterial, between 1986-2004. Slides which contain tumour and normal renal parenchyma werestained immunohistochemically for survivin, p53, PGP antibodies by standart streptavidin biotinmethod. Immunohistochemical evaluation was made semiquantitatively, and the results wereanalysed for the correlation of the expressions with tumour stage, Fuhrman nuclear grade,histologic subtype, and survival.Results: Of the 34 cases with positive control, only three were positive for PGP. 14 (13.5%)were positive above the cut-off value (10%) for p53, and p53 positivity was found to becorrelated with tumour stage (p=0.014). 49 of 104 (52.9%) cases were nuclear and/orcytoplasmically positive for survivin. PGP positivity did not show any correlation with theclinical and pathological parameters. p53 correlated with grade and stage, but not with survival.Survivin positivity also did not correlate with clinical and pathological prognostic parameters,however, there was similar staining patterns between the cases with initial or late metastaticdisease. In addition, there was a significant survivin staining difference between the metastaticand non-metastatic diseases.Conclusion: p53 seems to correlate indirectly with the prognosis, and is not a prognosticindicator for RCC. Survivin may be helpfull in assassing the tumours which have metastaticpotential, but does not seem to be a prognostic marker. PGP looks like playing a minor role inchemoresistance of RCC.