Deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda diyete katılan farklı yapılardaki saponin içerikli bitkilerin dna hasarı, protein oksidasyonu ve lipid peroksidasyonu ile bazı biyokimyasal parametrelere etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of structurally different saponin containing plants on DNA damage, protein oxidation, lipid peroxidation and some biochemical parameters on experimentally induced diabetic rats
- Tez No: 193483
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
XIIÖZETDeneysel Diyabet Oluşturulmuş Ratlarda Diyete Katılan Farklı YapılardakiSaponin İçerikli Bitkilerin DNA Hasarı, Protein Oksidasyonu ve LipidPeroksidasyonu İle Bazı Biyokimyasal Parametrelere EtkilerininAraştırılmasıA.Fatih FİDANBu tez kapsamında deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda, diyete katılan farklıyapılardaki saponin içeren doğal bitkisel kaynaklardan, steroit yapılı saponiniçeren Yucca schidigera ve triterpenoit yapılı saponin içeren Quillaja saponariaile ikisinin karışımlarının etkileri araştırılmıştır. Deneysel diyabet 50 mg/kgSTZ'nin intraperitonal enjeksiyonuyla gerçekleştirilmiştir. Kan glikoz düzeyi 200mg/dl ve üzerinde olan denekler diyabetik olarak kabul edilmiştir. Her gurupta 10rat olmak üzere 5 gurup oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
XIVSUMMARYThe Investigation Of The Effects Of Structurally Different SaponinContaining Plants On DNA Damage, Protein Oxidation, Lipid PeroxidationAnd Some Biochemical Parameters On Experimentally Induced DiabeticRatsA.Fatih FİDANIn this thesis, the effects of diet suplementation with different types of saponincontaining plant sources such as Yucca schidigera in streoid type saponin orQuillaja saponaria in triterpenoid type saponin or mixture of both plants wereinvestigated on experimentally induced diabetic rats. Experimental diabetes wasapplied by intraperitoneal injection of 50 mg/kg streptozotosin. The blood glucoselevels around 200 mg/dl and higher were considered as diabetic. Animals wereallocated into 5 groups of each containing 10 rats.Non-diabetic control group (K) and diabetic control group (D) were fed bystandart rat feed.