Periferik sinir yaralanmalarının onarımında kollojen biyomatriks ve omentum greftinin sinir rejenerasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of omentum and collagen biomatrix effects on peripheral nerve regeneration
  1. Tez No: 193484
  2. Yazar: DURAN BERKER CEMİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEMDUH KAYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETPeriferik sinir yaralanmaları ve sinir rejenerasyonunu inceleyip geliştirilmesiniamaçlayan yeni yöntemler saptamayı amaçlayan çok sayıda deneysel çalışma olmasınarağmen, sinir yaralanmaları önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, sinirrejenerasyonu için önemli nörotropik faktörlerden zengin olan omentum dokusu ve kollajenbiyomatriks'in (Tissudura) periferik sinir rejenerasyonu üzerine etkilerini karşılaştırmakamaçlanmıştır.Cerrahi işlemler için 35 adet Wistar tipi erkek sıçan kullanıldı. Hayvanlar 4 grubaayrıldı ve sağ siyatik sinirlerinde çalışıldı. 1. grupta eksternal sirkumferensiyel nöroliz, 2.grupta dört adet epinöral dikiş ile onarım, 3. grupta epinöral onarım ve kollojen biyomatriksile sarma, 4. grupta ise epinöral onarım ve omentum grefti ile sarma işlemleri uygulandı.Postoperatif 30. , 60. ve 90. günlerde deneklere yürüme analizi ve 90. gündeelektronöromiyografi yapıldı. Denekler sakrifiye edilerek ıslak kas ağırlığı, sinirhistomorfometrik analizleri yapıldı. Veriler Mann Whitney-U yöntemi kullanılarakistatistiksel olarak değerlendirildi.Primer sütür grubunun kas ağılığının omentum grubundan, kollojen biyomatriksgrubunun kas ağırlığının da primer sütür grubundan fazla olduğu bulundu (p0,05). Elektronöromiyografik değerlendirmede amplitüd oranı ve amplitüd alanı oranlarıölçümleri istatistiksel olarak anlamlı olmadığından (p>0,05) değerlendirme sinir iletim hızı ileyapıldı.
Özet (Çeviri)
80SUMMARYRemarkable amount of experimental work regarding basic behavior of the neuron after injuryand have been described. However, nerve injuries still represent a major problem. We aimed to studythe effect of tissudura (Baxter, Vienna, Austria) and omentum graft, which has concentrated growthfactors in peripheral nerve healing.Thirty-five male Wistar rats, weighing between 180 to 220 g, were used. The sciatic nerves ofthe right limbs of the rats were used for the surgeries and the left-limb sciatic nerves served as theunoperated control. The animals were separated into four groups: Group 1 was the control group;group 2 was the primary epineural repair group; group 3 was the test group in which the collagenbiomatrix was placed and sutured around the suturing nerve; group 4 was the test group in which theomentum graft was placed and sutured around the suturing nerve. Walking track analysis wasperformed on 30th, 60th and 90th days. Besides, on 90th day electromyographic study was performed.The animals were sacrificed to analyze muscle and nerve tissue histomorphometry. Mann Whitney-Utest was used for the statistical analysis.There was significant difference in muscle weight ratios between the experimental and controlgroups. The results indicated that the group of primary sutures, muscle weight is bigger than the groupof omentum grafts, and the group of collagen biomatrix?s muscle weight is bigger than the group ofprimary sutures. When the mean sciatic function index values in the collagen biomatrix, omentumgraft and the primary epineural repair groups were evaluated, no statistically significant differenceswere detected among the experimental groups. Due to resemblance in the amplitude and thenormalized CMAP area values, the mean nerve velocity values were evaluated. The results indicatedthat the group of primary sutures, the mean nerve velocity values is higher than the group of omentumgrafts, and the group of collagen biomatrix?s the mean nerve velocity values is higher than the groupof primary sutures. Subsequently, the experimental and control groups were compared for the averagenumber of myelinated fibers, diameter of myelin, diameter of axons, diameter of nerves, and for gratios. The comparisons of the diameter of myelin, diameter of nerves and G ratios revealed asignificant difference between the experimental and control groups.The present data clearly show that better recovery was obtained in the collagen biomatrixgroup both functionally and morphologically. To date, no collagen biomatrix and peripheral nerveregeneration has been reported. Our results were contrary to the literature findings about omentum.The results presented were generated in animal experiments and may not be fully applicable to theclinical situation. Further study will help to clarify the relative advantages of collagen biomatrix onperipheral nerve regeneration.