Kalıcı abdominal stomalı hastalarda beden imajı değişiminin yaşam kalitesine etkisi
The effect of change in body image on quality of life in patients with permanent stomas
- Tez No: 193499
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
KALICI ABDOMİNAL STOMALI HASTALARDA BEDEN İMAJIDEĞİŞİMİNİN YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİAdı ve Soyadı : Sevginaz MutluDanışmanın adı : Prof.Dr.Deniz ŞelimenKabul Tarihi : 11.01.2007Programı : Yüksek LisansAnabilim Dalı : Cerrahi Hastalıkları HemşireliğiÖZETBu çalışma, kalıcı abdominal stomalı hastalarda beden imajı değişiminin yaşamkalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır.Araştırma İstanbul il sınırı içinde bulunan S.B. Okmeydanı Eğitim ve AraştırmaHastanesinde 1 Ekim 2005 ile 30 Ağustos 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Araştırma kapsamına 58 hasta alınmıştır.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan, Hasta GörüşmeFormu ve Kısa Form 36 (The MOS 36 Item Short Form Healt Survey-SF 36)kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma,Kruskal Wallis test, Mann Whitney, U test ve Ki Kare testi kullanılmıştır. Sonuçlar%95'lik güven aralığında, anlamlılık p>0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir.Grubun SF 36 sağlık statüsü ortalama puanları; fiziksel fonksiyonellik65,60±22,98, fiziksel rol sınırlamaları 35,77±39,76, ağrı 66,03±21,27, sosyalfonksiyonellik 60,56±30,33, mental rol sınırlamaları 50,57±45,55, ruh sağlığı57,44±17,53, enerji/zindelik 37,84±21,15 ve genel sağlık algısı boyutunda ise39,39±20,60 olarak bulunmuştur.Tüm SF 36 sağlık statüsü boyutlarında cinsiyet, medeni durum, eğitim, ameliyatöncesi hastaya bilgi verilmesi istatistiksel olarak anlamlı farklılık yaratmamıştır(p>0,05).Çalışan ve stoma bakımını kendisi yapan bireylerin yaşam kalitesi puanlarıolumlu olarak etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CHANGE IN BODY IMAGE ON QUALITY OF LIFE INPATIENTS WITH PERMANENT STOMASAdı ve Soyadı : Sevginaz MutluDanışmanın adı : Prof.Dr.Deniz ŞelimenKabul Tarihi : 11.01.2007Programı : Yüksek LisansAnabilim Dalı : Cerrahi Hastalıkları HemşireliğiSUMMARYThis study is designed to identify the effects of changes in body image onquality of life, in patients with permanent stomas.The study was carried out at Ministry of Health, Okmeydani Education andResearch Hospital, from 1 October 2005 to 30 August 2006. The study covered 58patients. For data collection, Patient Interview Form which was prepared specifically forthis study and Short Form SF36 were used (The MOS 36 Item Short Form HealtSurvey-SF 36). Percent, median, standard deviation, Kruskal Wallis test, MannWhitney U test and Chi-square tests were used for data evaluation. Results wereconsidered significant at p0,05)Those individuals who were employed and who could handle their own stomasscored higher quality of life points.