4-10 yaş çocuklarının çizimlerinde derinlik ilişkisi: Kısmi saklama
  1. Tez No: 1935
  2. Yazar: MELİKE SAYIL BEZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDE BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada, çocukların üç boyutlu mekânsal ilişkiyi iki boyutlu olarak ifade ederken karşılaş tıkları problemler incelenmektedir. Araştırmanın amacı; bir nesnenin diğerinin arkasında yer aldığı kısmı saklanma türü derinlik ilişkisinin gösterimindeki hataları gelişimsel olarak incelemektir. Bu amaçla üç deney düzenlenmiştir. Araştırmaya 216 denek alınmıştır. 4-10 yaşları arasındaki denekler, Ankara^da ortanın üstü sosyo _ ekonomik düzeydeki bir ilkokul ve üç anaokulundan seçkisiz yolla alınmıştır. Birinci deneyin amacı; kısmî saklanmaya ilişkin derinlik gösterimindeki hataların, çocukların farklı testlerdeki (seçme, 2 tip yapılandırma ve çizim) başarı durumuna bağlı olarak ne yönde değiştiğini incelemektir. Bulgular; çocukların hatalarının sadece çizime özgü hatalar olmadığını; ancak çocukların, çizim, testinde daha fazla güçlük çektiklerini göster miştir: tkinci deneyde amaç; saklanma ilişkisini an- lımlı olarak içeren modeller kullanarak çocukların dikkatini ilişkiye çekmektir. Deneyin sonucunda an lamlı modellerin çocukların çizimlerindeki başarıyı arttırdığı görülmüştür.62 Üçüncü deneyin amacı ise çocukların çizimle rinde bağlamsal ipucunun etkisini incelemektir. Bul gular, model nesnelerin farklı pozisyonlarda sunulma sıyla oluşturulan bağlamın, kısmî saklama hataları üzerinde etkili olmadığını göstermiştir. Araştırmanın verileri toplu olarak değerlen dirildiğinde, çocukların kısmî saklama hataları üze rinde; testin türünün, modelin anlamlılığının ve modelin sunulduğu bağlamın farklı etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the question of how children deal with the representation of spatial depth relationships on a two-dimensional surface. A series of three experiments was designed to examine the development of the ability to represent two objects one partly occluded of the other. 216 subjects (4 to 10 years old) were selected randomly from upper middle class day-care centers and an elemantary school in Ankara. In Experiment I, there was a comparison of frequency and type of errors among various kinds of tasks, using real object models. The tasks consisting constructions, selection and drawing. The results showed that children's errors occured in all of these, it was drawing that children made most errors. In Experiment I.I, models were chosen in which the“hiding relations”were more meaningful. The results indicated that' meaningfulness in the models help children to draw partial occlusion. The purpose of Experiment III was aimed to investigate the influence of context in partial occlusion drawings. The results showed that the contextual cue did not improve children's partial occlusion drawings.64 The results of these three experiments were concluded that errors in representing occlusion were effected by the type of task, meaningfulness of the model and the contextual cue was presented.