Ergimiş alkali-metal florür tuzlarının yapısal özellikleri
- Tez No: 1936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. GEDİZ AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Alkali-Florür tuzlarının g(r) radyal darılım fonksi yonları kompüter deneyleri yardamı ile hesap edildi ve plazma kuplaj pa rametresinin değişimi altında yapısal faz geçişlerinin tabiatı araştırıldı. Yapı faktörünün birinci piklerine bağlı olarak tanımlanan klâsik tek bileşenli bir plazmanın donma kriteri erime noktası civarında Alkali Florür tuzlarına uygulandı ve bu kriterin iki-bileşenli plazma modelinde geçerli olmadığı gösterildi. Son olarak, ergimiş tuzlar için yeni bir donma kriteri önerildi.
Özet (Çeviri)
V SlWWtf In this work/ the g(r) radial distribition functions of the Alkali-Floride salts has been calculated via computer experiments and the nature of the structural phase transitions of the Alkali Floride salts has been also investigated under the variation of the V -plasma coupling parameter. Ihe freezing criterion of a classical one component plasma emerging from the structure factor at the first peak has been applied to the Alkali Florides salts at melting points and it has been shown that the criteria is not applicable to the two-component plasma models. Finally we have successted a new freezing criteria for the molten salts.