Umbilikal ven kateteri olan yenidoğanlarda göbek bakımında kullanılan iki farklı yöntemin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of two different methods that were used in umbilical care of the newborns who have umbilical venous catheter
  1. Tez No: 193518
  2. Yazar: HATİCE ERKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Umbilikal Ven Kateteri Olan Yenidoğanlarda Göbek Bakımında Kullanılan İkiFarklı Yöntemin Etkinliğinin KarşılaştırılmasıYazar Adı: Hatice Erkan GüvenÖZETYenidoğan yoğun bakım ünitelerinde, sorunlu yenidoğan bebeklerde, özellikle çokdüşük doğum ağırlıklı yenidoğanlarda güvenilir damar yolu ve biyokimyasal değerlendirmeleriçin umbilikal arter veya ven kateterizasyonu önerilmektedir (27).Umbilikal ven kateteri takılan yenidoğanlarda göbek bakımında kullanılan iki farklı(klorheksidin ve betadin+alkol) yöntemin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yapılançalışmamızın evrenini; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı veHastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan yenidoğanlar,örneklem grubunu ise bu ünitedeki umbilikal ven kateteri takılan tüm yenidoğanlaroluşturmuştur.Verilerin toplanmasında; literatüre dayanılarak geliştirilen ?yenidoğana yönelik veriformu? kullanılmıştır.Verilerin istatistikssel analizleri için SPSS for windows 10.0 programı kullanılmıştır.Veriler; yüzdelik, ortalama, standart sapma, Ki-kare ve Fisher'in Kesin Ki-kare testleri iledeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparing The Effectiveness Of Two Different Methods That Were Used InUmbılıcal Care Of The Newborns Who Have Umbilikal Venous CatheterWritten By: Hatice Erkan GüvenSUMMARYIn newborn intensive care units, umbilical arterial or venous catheterisation issuggested for reliable vessel access and biochemical evaluations in the problematicalnewborns and especially in very low birthweighted newborn (27).In our study, two different methods; clorhexidine and bethadine-alcohol ; used in theumbilical care of the newborns who have umbilical venous catheters, were compared for theireffectiveness. The universe of the study was Istanbul Univercity, Cerrahpaşa Faculty ofMedicine, Pediatry department, newborn intensive care unit and the sampling group was allof the newborns who were inserted umblical venous catheter in this unit.When collecting data, ?data form specific for the newborn? that was improvedaccording to the literature was used.An SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 10.0) program wasemployed for statistical analysis of data. Data was evaluated with the statistical methods,these tests are percentage, mean, standart deviation, the Chi-Square test and Fisher?s exactChi-Square test.